لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۳

احتمال افزایش قیمت نفت تا بشکه ای ۷۰ دلار


ناآرامی های سیاسی و امنیتی، اجازه کاهش قیمت نفت را نمی دهد

قیمت نفت خام در روز جمعه در بازارهای آسیا به ۶۴ دلار در هر بشکه رسید که در دوسال گذشته کم سابقه بوده و احتمال دارد به قیمت ۷۰ دلار در هر بشکه نیز برسد.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، با هشدار سازمان کشورهای تولید کننده نفت، اوپک، به پایین آوردن تولید نفت، قیمت هر بشکه نفت خام سبک با 28 سنت افزایش به قیمت بشکه ای ۶۴ دلار و۱۳سنت در هر بشکه رسیده است.


نتایج تحقیقی که از سوی اوپک منتشر شده، نشان می دهد در ماه گذشته میلادی و به طور متوسط، بیش از ۲۶ و نیم میلیون بشکه نفت روزانه از سوی اوپک تولید شده و هنوز اوپک به فکر تولید بیشتر نفت است که مقدار آن، ۷۴۰هزار بشکه در روز است.


قرارداد خرید نفت در روز جمعه دو دولار افزایش داشت و قراردادها با قیمت ۶۳ دلار و ۸۵ بسته شد که خبر از تاثیر عملکرد اوپک در کاهش تولید دارد.


پس از دستگیری ۱۵ملوان بریتانیایی از سوی ایران، قیمت نفت با افزایش پنج دلاری در هر بشکه مواجه شد و با آزادی آنان دوباره پایین آمد و پس از اعلام خبر کاهش ذخیره بنزین در آمریکا، با افزایش سه دلار در هر بشکه همراه شد

قیمت نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه می، با ۵۴ سنت افزایش، به بشکه ای ۶۹ دلار و۲۶سنت برای هر بشکه رسید.


کاهش شدید در آمریکا در تولید و انبار کردن بنزین برای مصرف داخلی بازار سوخت آمریکا، در افزایش قیمت نفت تاثیر زیادی داشته است.


«کن هاسواگا»، از مرکز خرید و فروش سهام توکیو، در گفت و گو با خبرگزاری اقتصادی داو جونز، خبر داد افزایش تقاضای بنزین در بازار جهانی ممکن است قیمت نفت خام را به بشکه ای ۷۰ دلار هم برساند.


اداره اطلاعات مصرف انرژی آمریکا، چهارشنبه گذشته گزارش داد ذخیره بنزین آمریکا در هفته گذشته به ۵ و نیم میلیون بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته که میزان ذخیره بیش از هفت میلیون در بشکه بود، به شدت کاهش پیدا کرده است.


مسایل ژئوپولتیک و استراتژی منطقه ای هم در بازار نفت بی تاثیر نبوده است. الجزایرکه ذخایر غنی نفت و گاز در اختیار دارد، روز پنج شنبه گذشته با حمله های تروریستی مواجه شد که نگرانی از افتادن منابع نفتی در دست اسلامگرایان را افزایش داده است.


یک بمب که در خودرویی جاسازی شده بود، در کنار دفتر نخست وزیر الجزایر واقع در الجزیره منفجر شد و مقارن با آن، دو بمب دیگر در دو گوشه دیگر شهر منفجر شده که تلفات این حمله های تروریستی را به ۳۳ نفر رساند.


در عراق نیز، روز پنج شنبه، بمبی در پارلمان این کشور و در منطقه سبز، که منطقه حفاظت شده برای امور سیاسی و دولتی است، منفجر شد.


جان کیلداف، تحلیلگر موسسه فیمات آمریکا در این باره گفت: «آرامشی در محیط سیاسی و اقتصادی دنیا وجود ندارد که کسی بتواند انتظار پایین آمدن قیمت نفت را داشته باشد.»


قیمت نفت در چند هفته گذشته، تغییرات زیادی به خود دیده است. پس از دستگیری ۱۵ ملوان بریتانیایی از سوی ایران، قیمت نفت با افزایش پنج دلاری در هر بشکه مواجه شد و با آزادی آنان دوباره پایین آمد و پس از اعلام خبر کاهش ذخیره بنزین در آمریکا، با افزایش سه دلار در هر بشکه همراه شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG