لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۶

اجرای قانون ماليات بر ارزش افزوده یک سال به تعویق افتاد


عکس:ایسنا

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، اعلام کرد که دولت او درصدد تعويق يک ساله اجرای قانون ماليات بر ارزش افزوده است. پیشتر، بازاريان خواستار لغو و یا به تعویق افتادن اجرای این قانون به مدت يک سال شده بودند.


به گزارش خبرگزاری های ايران، وی روز دوشنبه در مراسمی به مناسبت روز ملی صادرات، از برنامه دولت برای تهيه و ارسال لايحه ای به مجلس به همين مظور سخن گفت.


در پی اجرای يک قانون جديد مالياتی ماليات بر ارزش افزوده، از روز شنبه ۱۳ مهرماه، به مدت حدود يک هفته، برخی اصناف در بازار برخی از شهرها اقدام به اعتراض و اعتصاب کردند.


اين اعتصاب ها، از بخش هايی از بازار اصفهان آغاز شد و به تهران، شيراز، مشهد و برخی شهرهای دیگر سرايت کرد.


اين اعتراضات که حتی بخشی از هواداران رییس جمهور ایران نیز از آن حمایت کردند، باعث شد که محمود احمدی نژاد دستور دهد اجرای اين قانون دو ماه به تعلیق بیافتد.


محمود احمدی نژاد در همين زمينه گفت: «در قانون فعلی، دو ماه فرصت در نظر گرفته شده است، اما ما قصد داريم با ارائه لايحه ای به مجلس، اين فرصت دو ماهه به يک سال افزايش پيدا کند و در واقع، مجلس يک سال فرصت را تمديد کند تا مردم بتوانند خود را در مسير اجرای قانون قرار دهند و مقدمات و زمينه برای اجرای آن فراهم شود.»


وی بدون اشاره به اعتراضات گسترده بازاريان گفت:« با توجه به وضعيتی که بنگاه های اقتصادی کشور دارند، معتقديم دو ماه برای آماده کردن زمينه ها کافی نيست که در اين راستا به وزير اقتصاد گفتم يک مقدار آرامتر عمل و با اصناف و اتحاديه ها گفت وگو و ساز و کار تعيين کنيد و با کمک هم اين قانون را اعمال کنيد؛ چرا که ما معتقديم دولت و مردم در تقابل با هم نيستند و بايد همه تلاش کنيم تا کشور اداره شود.»


علی اکبر عرب مازار، رييس سازمان امور مالياتی کشور، روز دوشنبه گذشته اعلام کرده بود: بر اساس دستور رييس جمهوری، قانون ماليات بر ارزش افزوده تنها هنگامی در مورد صنوف به اجرا در خواهد آمد که توافق کامل با آنها حاصل شده و آموزش های لازم به آنها داده شده باشد.


وی اين موضوع را در نشست اصناف با مسئولان ارشد سازمان امور مالياتی اعلام کرد.


در همين ارتباط، محمد شکريه، نايب رييس شورای اصناف کشور، گفت: رييس سازمان امور مالياتی در اين جلسه عنوان کرد که اجرای ماليات بر ارزش افزوده صنوف را تا اطلاع ثانوی به تعويق می اندازد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG