لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۰۹

آزادی محمد هاشمی و بهاره هدايت از زندان


محمد هاشمی و بهراه هدایت روز بیست وسوم تیرماه در تهران بازداشت شدند.

محمد هاشمی، دبير تشکيلات، و بهاره هدايت، دبير کميسيون زنان دفتر تحکيم وحدت، روز شنبه، با قرار کفالت آزاد شدند.


اين دو فعال دانشجويی در روز بيست و سوم تير ماه توسط ماموران امنيتی درمنازل پدری شان در تهران بازداشت شدند.


در ابتدا، دو خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، و خبرگزاری دانشجویان ایران، ايسنا، به نقل از «يک منبع آگاه در قوه قضاييه» آقای هاشمی و خانم هدايت را به داشتن ارتباط با آنچه که گروه های ضدانقلاب در خارج از ايران ناميدند، متهم کرده بودند.


اما مادر محمد هاشمی، در گفت و گو با راديو فردا گفته بود: در مراجعاتی که به دادگاه انقلاب داشت، متين راسخ، بازپرس پرونده دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت، اين اتهام را تکذيب کرد و به خانم هاشمی گفت که می تواند عليه اين دو خبرگزاری شکايت کند.


به گفته خانم هاشمی، اين بازپرس اتهام محمد هاشمی و بهاره هدايت را اقدام عليه امنيت ملی ذکر کرده بود.
اينگونه اتهامات در سال های اخير به فعالان اجتماعی درايران وارد می شود، اما اين فعالان و نيز سازمان ها ی حقوق بشری در ايران و جهان آن را رد می کنند.


اتهام ارتباط با خارج


در پی سخنان مادر محمد هاشمی، قاضی حسن حداد، معاون امنيت دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در روز دوازدهم مرداد اتهام آنان را ارتباط با برخی از گروههای ضدانقلاب خارج از کشور دانست.


وی گفته بود: «حدود سه چهار ماه پيش مشخص شد، محمد هاشمی و بهاره هدايت به عنوان دو عضو دفتر تحکيم، با برخی از گروه های ضدانقلاب خارج از کشور ارتباطاتی دارند. تحقيقات لازم در اين رابطه صورت گرفت و گزارش ها به طور جدی، بررسی و موضوع ارتباط با برخی از گروه های ضدانقلاب خارج از کشور ثابت شد. همچنين مشخص شد که اقدامات حمايتی از سوی اين گروه ها نسبت به اين افراد نيز صورت گرفته است.»


قاضی حسن حداد، افزود: «اين اتهام به اين دو نفر، تفهيم و خود آنها نيز ارتباطات انجام شده را قبول دارند. اکنون پرونده در شعبه اول بازپرسی دادسرای امنيت در حال رسيدگی است. البته اينگونه نيست و نمی توان گفت که همه اعضا اين ارتباط را داشته يا از آن اطلاع داشته اند.»


پيش از سخنان قاضی حسن حداد، در روز هشتم مرداد، اخباری مبنی بر صدور قرار کفالت برای آنان انتشار يافته و به خانواده هايشان اعلام شده بود که ظرف چند روز آزاد خواهند شد، اما اين موضوع عملی نشد.


در عين حال، به نوشته خبرنامه اميرکبير، پس از اتهاماتی مه معاون دادستانی تهران به اين دو فعال دانشجويی وارد کرد، در ديداری که خانواده محمد هاشمی با او داشتند و تماس تلفنی بهاره هدايت از زندان اوين، آنها اعلام کردند اتهامات مطرح شده را قبول ندارند و هيچ گونه اعترافی در اين زمينه نکرده اند.


XS
SM
MD
LG