لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۸

بازتاب مذاکره لاریجانی - سولانا در سه روزنامه آمریکایی


دور دوم مذاکرات علی لاریجانی، دبیر شورای امنیت ملی و خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تحلیل ها و تفسیرهای بسیاری در معتبرترین رسانه های جهان همراه شده است.

دور دوم مذاکرات علی لاریجانی، دبیر شورای امنیت ملی و خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تحلیل ها و تفسیرهای بسیاری در معتبرترین رسانه های جهان همراه شده است.


روزنامه نيويورک تايمز، چاپ آمريکا می گويد در پايان این دیدار، «نشانه چندانی از رفع بن بست فعلی درباره برنامه های غنی سازی ايران، مشاهده نشد»، چرا که طرفين همچنان بر مواضغ هميشگی خود پافشاری کردند.


ايران همچنان به برنامه های هسته ای خود ادامه می دهد و غرب همچنان خواهان تعليق آنها، برای آغاز مذاکرات است.


به نوشته نيويورک تايمز، ماه گذشته ودر جريان ديدار پيشين سولانا – لاريجانی، آقای لاريجانی تلويحا اشاره کرد که ايران احتمالا حاضر خواهد بود که بخشی از برنامه های غنی سازيش را به حال تعليق در بياورد تا مذاکرات از سر گرفته شود، اما اين پيشنهاد، نخست از طرف ديپلمات های اورپايی رد شد و سپس ايران آن را پس گرفت.


روزنامه واشينگتن پست اما در همين زمينه به گونه ای ديگر گزارش داده و گفته است آمريکا، فرانسه، بريتانيا و آلمان به آقای سولانا اختيار داده بودند که حتی تعلیق یک ماهه برنامه های غنی سازی ايران را مورد توجه قرار دهد، اما با وجود اين، انتظار نمی رود نقطه عطفی در مذاکرات ايجاد شود، زيرا آقای لاريجانی پيش از آغاز مذاکرات گفت تعليق غنی سازی، «راه منطقی برای حل مساله هسته ای ايران نيست.»


روزنامه اينترنشنال هرالد تريبيون نیز به تقل از منبعی که هويتش را فاش نکرده می گويد که اظهارات لاريجانی و سولانا مبنی بر اينکه مذاکرات بيشتر در مورد مسايل مطرح در ارتباط با آژانس بين المللی بوده، به اين معنی است که اين دو تصميم گرفته اند به خاطر فقدان توافق بر سر مسايل مربوط به غنی سازی، به نکات آسان تر و قابل گفت و گو بپردازند.


اينترنشنال هرالد تريبيون، از خاوير سولانا نقل کرده است: «گاه نمی توانيم آن طور که می خواهيم جريانات را جلو ببريم.»


XS
SM
MD
LG