لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۸

لاریجانی: تعلیق راه حل نیست


علی لاریجانی پیش از ترک تهران به مقصد مادرید به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

علی لاريجانی دبير شورای عالی امنیت ملی، روز چهارشنبه گفت که ايران آماده رفع نگرانی های غرب در زمینه «برنامه صلح آميز هسته ای» خود است، البته اگر اين نگرانی ها، به گفته وی «بهانه گيری» نباشد.


به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران، ایرنا، آقای لاريجانی در مورد شرط تعلیق غنی سازی اورانیوم، پیش از آغاز مذاکره که از سوی بسیاری از کشورهای جهان مطرح شده، گفت: «تعليق غير قابل پذيرش است و راه حل نيست.»


وی که پیش از ترک تهران به مقصد مادرید، به سوالات خبرنگاران پاسخ می داد، افزود که ايران مقررات آژانس را رعايت کرده و بازرسان می توانند نظارت های خود را ادامه دهند.


آقای لاريجانی در راس هياتی، روز چهارشنبه در مادريد با خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اروپا، دور دوم گفت و گو را درباره برنامه هسته ای ايران، آغاز می کند.


لاریجانی: ايران آماده رفع نگرانی های غرب در مورد برنامه صلح آميز هسته ای خود است، البته اگر اين نگرانی ها بهانه گيری نباشد.

سخنان آقای لاريجانی مبنی بر عدم تعلیق غنی سازی از سوی ایران، زمانی بيان می شود که وزيران امور خارجه ۴۳ کشور اروپايی و آسيايی روز سه شنبه از جمهوری اسلامی ايران خواستند غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد و به شکل صلح آميز به اختلافات بر سر پرونده فعاليت های اتمی تهران خاتمه دهد.


مذاکرات با آمریکا


آقای لاريجانی درباره تاثير مذاکرات ايران و آمريکا برای ايجاد امنيت در عراق، بر مساله هسته ای ايران گفت: «اين دو مساله از يکديگر مجزا هستند، ولی در عالم سياست نمی توان مسايل را کاملا از هم جدا کرد و اين مذاکرات تاثيراتی خواهد داشت.»


وی گفت ايران اين مذاکرات را به اين دليل پذيرفته که برای مردم عراق، دولت اين کشور و مردم منطقه با اهميت است.


نقش فرانسه


به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاريجانی با اشاره به مصاحبه خود با روزنامه فرانسوی فيگارو در مورد نقش فرانسه يه عنوان ميانجی در مذاکرات هسته ای بين ايران و غرب گفت: «اگر فرانسوی ها در اين زمينه فعال باشند، می توانند کار مثبتی انجام دهند و روی حمايت ما می توانند حساب باز کنند، چرا که منافع مشترکی با آنها داريم.»


آقای لاريجانی از نيکلا سرکوزی رييس جمهوری جديد فرانسه دعوت کرده بود که نقش «ميانجی بی طرف» را بين ايران و غرب ايفا کند.


آقای لاريجانی در اين مصاحبه گفته بود که فرانسه هيچ وقت «فشار نو استعمارگرانه (نئو کولونيال) به ايران وارد نکرده» و به آيت الله خمينی در زمانی که وی در خطر بوده پناه داده است.


XS
SM
MD
LG