لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۵

بوش: کنگره تا شنيدن گزارش دولت از عراق صبر کند


استراتژی آقای بوش برای اعزام نيروی بيشتر به عراق در سال جاری ميلادی در محور نشست های کنگره آمريکا در ماه سپتامبر قرار خواهد داشت.

جرج بوش، رييس جمهوری ايالات متحده آمريکا که با فشار حزب دموکرات این کشور برای آغاز خروج نيروهای اين کشور از عراق مواجه است، روز جمعه از کنگره آمريکا خواست تا زمان ارائه گزارش دولت درباره اوضاع عراق صبر پيشه کند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، آقای بوش در بيانيه ای گفت: «ميزان خطر در عراق بسيار بالا است. اگر به سياست اجازه دهيم که به ماموريت مردان و زنان نظامی مان آسيب برساند، نتايج بسيار وخيمی برای امنيت ما در کشورمان وجود دارد.»


رييس جمهوری آمريکا اين بيانيه را پس از ديدار با مقام های نظامی در پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا، منتشر کرد.


استراتژی آقای بوش برای اعزام نيروی بيشتر به عراق در سال جاری ميلادی به منظور کمک به کنترل خشونت در بغداد و استان انبار، محور نشست های کنگره آمريکا در ماه سپتامبر خواهد بود.


قرار است که در روز دهم سپتامبر و پس از بازگشت نمايندگان کنگره از تعطيلات تابستانی، ژنرال ديويد پتراوس، فرمانده نيروهای آمريکايی درعراق، و رايان کراکر، سفير آمريکا در عراق، گزارشی را در مورد تاثير افزايش ۳۰ هزار نفری نيروهای آمريکا در عراق ، به کميته های نيروهای مسلح و امور خارجی کنگره ارائه کنند.


همچنين از کاخ سفيد درخواست شده است تا گزارشی را تا روز ۱۵ سپتامبر در مورد پيشرفت اوضاع سياسی و امنيتی در عراق به کنگره ارائه دهد.


جرج بوش گفت: «گزارش فعلی کمتر از سه ماه از زمانی که استراتژی ما به طور کامل به اجرا در آمده، تهيه شده و اوضاع را جمع بندی کرده است.»


وی اشاره کرد که اين گزارش و جمع بندی به درخواست کنگره تهيه شده است و اعضای کنگره بايد تا زمان ارائه آن، صبر به خرج دهند.قرار است که در روز دهم سپتامبر و پس از بازگشت نمايندگان کنگره از تعطيلات تابستانی، ژنرال ديويد پتراوس، فرمانده نيروهای آمريکايی درعراق، و رايان کراکر، سفير آمريکا در عراق، گزارشی را در مورد تاثير افزايش ۳۰ هزار نفری نيروهای آمريکا در عراق ، به کميته های نيروهای مسلح و امور خارجی کنگره ارائه کنند.

برخی از نمايندگان دموکرات کنگره خواستار برکناری نوری المالکی از نخست وزيری عراق و بررسی درخواست های مربوط به خروج نيروهای آمريکايی از عراق هستند، زيرا گزارش ها نشانگر پيشرفت کند سياسی در عراق است.


در همين حال، يان شاکوفسکی، نماينده جمهوريخواه از ايالت ايلی نويس، در يک سخنرانی گفت: «افقی برای جنگ در عراق به چشم نمی آيد.»


استقبال ارتش آمريکا از اقدام مقتدی صدر


همزمان با انتقادهای فزاینده به عملکرذ دولت آمریکا، دستور مقتدا صدر روحانی تندروی شیعه برای توقف فعالیت های گروه شبه نظامی ارتش مهدی، به امیدها برای خلاء سلاح بیشتر شبه نظامیان در عراق دامن زده است.


بعد از حمایت دولت عراق از تصمیم تازه مقتدا صدر، ارتش آمريکا نیز روز شنبه اول سپتامبر، از اقدام مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه، برای متوقف کردن شش ماهه ارتش مهدی، استقبال کرد.


به گزارش خبرگزاری ها، در بيانيه ای که ارتش آمريکا منتشر کرد، ابراز اميدواری شده است که نيروهای امنيتی بتوانند بيش از گذشته بر روی مبارزه با القاعده متمرکز شوند.


در اين بيانيه همچنين آمده است: «دستور مقتدی صدر کمک خواهد کرد که عراقی ها به جای تعامل با اقدامات جنايتکارانه همچون خشونت های طايفه ای وعمليات ترور نيروهای عراقی و چند مليتی در اين کشور، به ايجاد راه حل های اقتصادی و سياسی ضروری برای پيشرفت عراق بپردازند.»


ارتش آمريکا همچنين گفته است که اقدام مقتدی صدر به برقراری امنيت و ثبات، اعمال حاکميت قانون و بازداشت عاملان خشونت در عراق کمک خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG