لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۳

درگيری های کربلا ۲۷ کشته برجای گذاشت


شهر کربلا ميزبان بيش از يک ميليون زائر شیعه است که به مناسبت سالگرد تولد امام دوازدهم شيعيان در این شهر جمع شده اند.

در تیراندازی میان نیروهای امنیتی با افرادی در کربلا که گفته می شود از اعضای جیش المهدی، وابسته به مقتدی صدر بوده اند ۲۷ نفر کشته و ۱۴۷ نفر زخمی شدند.


این درگیری ها که از دو روز پیش آغاز شده است پلیس را وادار کرده تا زائران شیعه که در این شهر گرد آمده بودند برای ترک شهر هشدار دهد.


شهر کربلا ميزبان بيش از يک ميليون زائر شیعه است که به مناسبت سالگرد تولد امام دوازدهم شيعيان در این شهر جمع شده اند.


عبدالکریم خلف، سخنگوی وزارت کشور عراق در این زمینه گفت که ورودی ها و خروجی های کربلا امن است و نیروهای امنیتی بیشتری از سایر استان ها در حال عزیمت به این شهر هستند.


يک مقام وزارت کشور عراق، جيش المهدی، را در درگیری های دو روز اخیر مقصر اصلی دانست.


اين مقام عراقی که نخواست نامش فاش شود با اشاره به تلاش دولت برای خارج کردن شمار هر چه بيشتری از زائران کربلا افزود:«به همين منظور، دولت اتوبوس هايی را از بغداد به کربلا اعزام کرده است.»


در همین حال، پليس اعلام کرد که دو مرد و دو زن، دوشنبه شب، در نزديکی حرم امام سوم شيعيان کشته شدند. گزارش ها حاکیست که بدنبال اعتراض زائران به نا امنی در این شهر، پليس اقدام به تيراندازی هوايی کرد که سبب گريختن مردم شد اما در این حادثه، چهار نفر کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند.ارتش آمريکا روز سه شنبه، اعلام کرد که ۴۱ تن از شبه نظاميان در نقاط گوناگون عراق، در پی حملات هوايی و زمينی به رهبری آمريکا کشته شدند.

به گفته يک مقام پليس عراق، اکنون اوضاع تحت کنترل پليس و نيروهای عراقی قراردارد.


همزمان، شبه نظاميان سنی حملاتی را به زائران شيعه انجام داده اند. در اين حملات، از جمله يک پسر بچه کشته و پدر او زخمی شد.


حمله به مواضع شورشیان سنی


از سوی دیگر، ارتش آمريکا روز سه شنبه، اعلام کرد که ۴۱ تن از شبه نظاميان در نقاط گوناگون عراق، در پی حملات هوايی و زمينی به رهبری آمريکا کشته شدند.


بر اساس بیانیه این ارتش، در دو عمليات که عليه القاعده انجام گرفت، هشت شبه نظامی در استان های کرکوک و صلاح الدين در شمال و مرکز عراق کشته و ۱۱ نفر ديگر دستگير شدند.


ارتش آمريکا همچنين اعلام کرد که يک قاچاقچی اسلحه را که از ايران سلاح وارد عراق می کرد و بين گروه های تندروی عراقی توزيع می کرد، روز سه شنبه در بغداد دستگير کرده است.


روز دوشنبه، ۲۷ اوت، نيز در يک عمليات بزرگ در شهر قوبيه در استان دياله، در شمال شرقی بغداد، نيروهای آمريکايی و عراقی ۳۳ شبه نظامی را کشتند و مقادير زيادی سلاح را ضبط کردند.


در اين عمليات، هلی کوپترهای آمريکايی از عمليات زمينی نيروهای اين کشور و عراق حمايت کردند.


اين عمليات در منطقه ای انجام گرفت که تحت کنترل القاعده قرار دارد. در گزارش ارتش آمريکا به تلفات احتمالی نيروهای آمريکايی و عراقی اشاره نشده است.


نيروهای آمريکايی و عراقی همچنين عمليات ديگری در استان دياله انجام دادند. اين استان، دومين منطقه خطرناک در عراق، پس از بغداد به شمار می رود.


در اين حال، در شهر سنی نشين فلوجه، در ۶۵ کيلومتری غرب بغداد، ۱۱ قربانی انفجار يک بمب در مسجدی در اين شهر، به خاک سپرده شدند.


در اين انفجار ۱۰ نفر نيز زخمی شدند. پليس می گويد که هدف از اين بمب گذاری، يک روحانی سنی ضد القاعده بود که از سوريه به عراق بازگشته است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG