لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۴

برگزاری انتخابات پارلمانی در کاتالونیا؛ رقابت جدایی‌طلبان با وحدت‌طلبان


صف رای‌دهندگان در بارسلونا روز پنجشنبه ۳۰ آذر

شهروندان منطقه کاتالونیا در اسپانیا روز پنجشنبه در انتخابات پارلمان محلی شرکت می‌کنند؛ انتخاباتی که صحنه قدرت‌نمایی طرفداران و مخالفان جدایی این منطقه از اسپانیاست.

این انتخابات دو ماه پس از اعلام استقلال نافرجام کاتالونیا از اسپانیا برگزار می‌شود. پس از همه‌پرسی نهم مهر که به اعلام استقلال کاتالونیا منجر شد، دولت مرکزی اسپانیا با غیرقانونی‌ خواندن همه‌پرسی، رهبران جدایی‌طلبان را تحت تعقیب قضایی قرار داد، دولت و پارلمان محلی منحل کرد و به طور مستقیم، اداره این منطقه را در دست گرفت.

در پارلمان محلی پیشین کاتالونیا، اکثریت با جدایی‌طلبان بود و دولت اسپانیا امیدوار است طرفداران وحدت این کشور، اکثریت کرسی‌ها را در پارلمان آینده به‌دست آورند.

برای انتخابات روز پنجشنبه نزدیک به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند. نامزدها برای تصاحب ۱۳۵ کرسی پارلمانی رقابت می‌کنند.

در پارلمان پیشین، جدایی‌طلبان با ۷۲ کرسی اکثریت مطلق را در دست داشتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حتی پیش از باز شدن حوزه‌های رای‌گیری در بارسلون، رای‌دهندگان در صف‌های طولانی منتظر انداختن رای خود بودند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: پس از اعلام استقلال نافرجام کاتالونیا، حتی اگر جدایی‌طلبان پارلمان را در اختیار بگیرند، بعید است که بار دیگر اعلام استقلال کنند.

کارلوس پوج‌دمون، رهبر برکنار شده جدایی‌طلبان که به بلژیک رفته است، پیشتر از همه احزاب و گرو‌ه‌های جدایی‌طلب این منطقه خواسته بود با تشکیل ائتلاف، پیروزی در انتخابات محلی پارلمانی تضمین کنند.

دولت مرکزی اسپانیا، کارلوس پوج‌دمون را به شورش، تحریک علیه حکومت، سوءاستفاده از اموال عمومی، نافرمانی و سلب اعتماد (از مردم) متهم کرده است.

اوریول خونکراس، معاون پو‌ج‌دمون که در اسپانیا مانده است، همراه با شماری دیگر از مقام‌های سابق کاتالونیا در زندان است.

پس از همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، بیش از ۳ هزار شرکت دفاتر خود را از این منطقه خارج کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد احتمالا هیچ یک از طرف‌ها نتوانند اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت محلی را به‌دست آورند و دولت بعدی ائتلافی خواهد بود.

روزنامه ال‌پائیس هم در تحلیلی نوشت نتیجه انتخابات روز پنجشنبه را احتمالا رای‌‌های خاکستری مشخص خواهند کرد.

برپایه نظرسنجی‌ها از پنج میلیون و۵۰۰ هزار نفری که برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند یک‌پنجم تا پیش از انتخابات تصمیم مشخصی نگرفته بودند. این انتخابات از ساعت ۹ صبح تا ۸ شب در جریان است.

XS
SM
MD
LG