لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۷

رهبر برکنار شده کاتالونیا خواستار ائتلاف احزاب جدایی‌طلب در انتخابات پارلمانی شد


کارلوس پوج‌دمون، رهبر برکنار شده کاتالونیا

رهبر برکنار شده کاتالونیا از همه احزاب و گرو‌ه‌های جدایی‌طلب این منطقه خواست با تشکیل ائتلاف پیروزی در انتخابات محلی پارلمانی تضمین کنند.

فراخوان کارلوس پوج‌دمون یک روز پس از حکم جلب وی از سوی دیوان عالی اسپانیا صورت می‌گیرد. او هم‌اکنون در بلژیک است و اسپانیا خواستار استرداد وی به مادرید شده است.

شورش، تحریک علیه حکومت، سوءاستفاده از اموال عمومی، نافرمانی و سلب اعتماد (از مردم) از جمله اتهامات رهبر برکنار شده کاتالونیا عنوان شده است.

کارلوس پوج‌دمون روز شنبه ۱۳ آبان ما در توییتر خود نوشت: «هنگام آن است که همه دموکرات‌ها متحد شوند. برای کاتالونیا، برای آزادی زندانیان سیاسی و برای جمهوری.»

کارلوس پوج‌دمون از روز دوشنبه در بلژیک است و قاضی حضور او در دادگاه را از طریق ویدئو کنفرانس را نپذیرفته است. دیوان عالی اسپانیا برای چهارتن از نزدیکان پوج‌دمون که آنها هم در بلژیک هستند، حکم جلب صادر کرده است. بلژیک حداکثر تا سه ماه فرصت دارد که در مورد درخواست استرداد این پنج نفر تصمیم بگیرد.

دفتر دادستان عمومی بلژیک روز شنبه تایید کرد که حکم جلب این پنج نفر را دریافت کرده است. دفتر دادستان عمومی بلژیک افزود پس از احضار این پنج نفر به دادگاه بلژیک، در ظرف ۲۴ ساعت درباره آنها تصمیم‌گیری خواهد شد.

با این حال به گفته مقام‌های مربوطه در صورت فرجام‌خواهی، تصمیم نهایی تا سه ماه به طول خواهد انجامید.

وزارت دادگستری بلژیک در بیانیه‌ خود اعلام کرد طبق قوانین اتحادیه اروپا تصمیم نهایی باید ظرف ۶۰ روز گرفته است که می‌تواند در شرایط خاص به ۹۰ روز تمدید شود.

دیگر اعضای کابینه منحل شده کاتالونیا، که به بلژیک نگریخته‌اند، روز پنجشنبه بازداشت شدند. از جمله این افراد معاون کارلوس پوج‌دمون است. دستگیری این افراد با اعتراض گسترده جدایی‌طلبان همراه بوده است.

کارلوس پوج‌دمون که خود روز جمعه برای نامزدی انتخابات پارلمانی اعلام آمادگی کرده بود، روز شنبه از گروه‌ها و احزاب جدایی‌طلب خواست، با تشکیل یک ائتلاف پیروزی جدایی‌طلبان را تضمین کنند.

«حزب دموکراتیک کاتالونیا» که پوج‌دمون رهبری آن را در دست دارد، پس از استقرار دموکرسی در اسپانیا اغلب قدرت را در این منطقه در دست داشته است.

احزاب جدایی‌طلب از ۱۳۵ کرسی پارلمان محلی، ۷۲ کرسی را در اختیار داشتند اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب پوج‌دمون این بار احتمالا چهارم یا پنجم خواهد شد.

با اتهامات وارد شده به کارلوس پوج‌دمون و نزدیکانش، هنوز امکان نامزدی آنها برای انتخابات پارلمانی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در همین حال وزارت دادگستری بلژیک می‌گوید در «برخی مواقع» حکم جلب اروپایی می‌تواند با رای منفی قاضی مواجه شود.

این وزارتخانه در عین حال افزود اگر تصمیم به استرداد باشد، فرد متهم علی‌الاصول باید ظرف ۱۰ روز به کشور صادر کننده حکم جلب تحویل داده شود.

کارلوس پوج‌دمون خواستار حمایت جامعه بین‌الملل از وی شده اما تاکنون تنها نیکولا استرجن، وزیر اول جدایی‌طلب اسکاتلند، از او حمایت کرده است.

اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا و مکزیک همگی از وحدت اسپانیا حمایت کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG