لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۵

رهبر برکنار شده کاتالونیا برگزاری انتخابات در این منطقه را پذیرفت


آقای پوج‌دامون تاکید کرده که به دنبال دریافت پناهندگی سیاسی از کشور بلژیک نیست

کارلوس پوج‌دامون، رهبر برکنارشده کاتالونیا، روز سه شنبه نهم آبان‌ اعلام کرد که پیشنهاد برگزاری زودهنگام انتخابات از سوی دولت مرکزی اسپانیا را می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های ارشد دولت اسپانیا این واکنش آقای پوج‌دامون را «مثبت» و در جهت «بازگشت به آرامش» ارزیابی کرده‌اند.

با این همه آقای پوج‌دامون که در یک کنفرانس مطبوعاتی در بلژیک سخن می‌گفت، تاکید کرد که به دنبال دریافت پناهندگی سیاسی از کشور بلژیک نیست اما تا زمانی که از سوی دولت مرکزی اسپانیا به وی «تضمین داده نشود» به اسپانیا بازنمی‌گردد.

دولت بلژیک پیش از این برای پذیرش درخواست پناهندگی آقای پوج‌دمون اعلام آمادگی کرده بود.

کارلوس پوج‌دمون، رئیس برکنار شده دولت خودمختار کاتالونیا، روز دوشنبه هشتم آبان همراه با چند تن دیگر از اعضای دولتش، این منطقه را به مقصد بلژیک ترک کردند. او روز سه‌شنبه گفت که با استفاده از «حق تردد آزادانه» خود در اتحادیه اروپا به بلژیک سفر کرده است.

روز دوشنبه دادستانی عمومی اسپانیا، کارلوس پوج‌دامون، رئیس پیشین ایالت کاتالونیا را به «شورش و سوءاستفاده از اموال عمومی» متهم کرد.

ابطال اعلامیه استقلال

همزمان با برگزاری مصاحبه مطبوعاتی رهبر پیشین جدایی‌طلبان در بروکسل، دادگاه قانون اساسی اسپانیا بیانیه استقلال کاتالونیا را ملغی کرد. این تصمیم در ادامه تدابیر قضایی دولت مرکزی اسپانیا علیه جدایی‌طلبان کاتالونیایی گرفته شده است.

دولت اسپانیا روز دوشنبه هشتم آبان اداره ایالت کاتالونیا را به دست گرفت و کارکنان دولتی با نادیده گرفتن فراخوان گروه‌های مدنی برای نافرمانی، بر سر کارهای خود حاضر شدند.

از سوی دیگر، احزاب طرفدار استقلال ضمن پذیرش تلویحی منحل اعلام کردن دولت منطقه‌ کاتالونیا گفته‌اند که در انتخابات شرکت می‌کنند.

کاتالونیا که منطقه‌ای موفق و دارای زبان و فرهنگ خاص خود است، روز اول اکتبر با برگزاری همه‌پرسی استقلال بزرگترین بحران اسپانیا ظرف چند دهه گذشته را رقم زد. دادگاه‌های اسپانیا این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بودند.

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا، روز جمعه دولت جدایی‌طلب کاتالونیا را منحل کرد و خواستار برگزاری انتخابات زودرس برای روز ۲۱ دسامبر شد. درخواستی که اکنون با پاسخ مثبت رهبر برکنارشده کاتالونیا روبر شده است.

پیش از این برخی از رهبران سرشناس ایالت کاتالونیا از جمله پوج‌دومون، و اوریول خونکوئراس، معاون او، گفته‌بودند که حکم دولت مرکزی را نخواهند پذیرفت.

اما احزاب سیاسی مربوط به آنها شامل «حزب دموکراتیک کاتالان» و «چپ جمهوری‌خواه کاتالان» روز دوشنبه اعلام کردند که در انتخابات زودرس برای تشکیل پارلمان جدید شرکت خواهند کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG