لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۹
معاون وزير نفت ايران از نيمه تمام ماندن ساخت ۶۰ طرح پتروشيمی در کشور خبر داده است.
عباس شعری مقدم ۲۷ بهمن ماه در مصاحبه با سايت روابط عمومی شرکت ملی صنايع پتروشيمی « نيپنا» گفته است که «اين طرح‌ها که از برنامه‌های گذشته مانده است، نياز به ۳۱ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سرمايه دارد تا تکميل شوند».

به گفته وی، تاکنون تنها ۵ ميليارد دلار در اين پروژه ها سرمايه‌گذاری شده است.
شعری مقدم، معاون وزير نفت و مديرعامل شرکت ملی صنايع پتروشيمی ايران در ادامه گفته است که با راه‌اندازی اين طرح ها ۵۵ ميليون تن به ظرفيت پتروشيمی افزوده می‌شود.

ظرفيت پتروشيمی ايران بنا به اظهارات سال ۹۱ مقامات دولت احمدی‌نژاد به ۵۷ ميليون تن رسيده بود، اما منصور معظمی، دبير انجمن صنفی کارفرمايان پتروشيمی، تابستان سال گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرد که ۲۶ درصد از ظرفيت نصب شده پتروشيمی کشور بلااستفاده مانده است.

شعری مقدم مديرعامل شرکت ملی صنايع پتروشيمی ايران همچنين گفته است که به غير از ۶۰ طرح ياد شده، ۳۶ طرح جديد نيز طراحی شده است که با اين حساب، نياز برای توسعه صنعت پتروشيمی در ۸ تا ۱۰ سال آينده کلا ۷۴ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار برآورد شده است.

مهرماه سال جاری خبرگزاری مهر گزارش داد که با گذشت دو سال از توافق نفتی تهران و پکن، هنوز هيچ يک از خطوط اعتباری و فاينانس بانک‌های چينی بر روی طرح‌های صنعت نفت و پتروشيمی ايران گشايش نيافته و توسعه بيش از ۲۰ طرح پتروشيمی متوقف شده است و يا پيشرفت اجرايی لاک‌پشتی دارد.

بر اساس اين گزارش، در سال ۹۰ همزمان با سخت‌تر شدن تحريم‌ها، تهران و پکن توافق کرده بودند که به ازای هر يک دلار پول نفت ايران که در بانک‌های چين ذخيره می‌شود، بانک‌های اين کشور آسيايی معادل سه دلار فاينانس برای پروژه‌های مختلف عمرانی و صنعتی ايران با اولويت صنايع نفت، گاز و پتروشيمی اختصاص دهند، موضوعی که تاکنون عملی نشده است.

سهم توليد فرآورده‌های پتروشيمی ايران در توليد ناخالص ملی ايران در سال ۲۰۰۴ حدود ۱٫۲۹ درصد بود که اين رقم در سال ۹۰ به ۱٫۵ درصد رسيد و طی دو سال گذشته تغيير چندانی نکرده است.

صادرات محصولات پتروشيمی ايران نيز در سال گذشته نسبت به سال ۹۰ حدود ۳۳ درصد کاهش يافته و به ۱۰ ميليارد دلار سقوط کرد.

بر اساس آمار گمرک ايران، اين کاهش در هفت ماه اول سال جاری نيز ادامه داشته، اما طی سه ماه منتهی به اول بهمن ماه، صادرات ماهانه محصولات پتروشيمی نسبت به هفت ماه اول حدود ۱۷۷ درصد افزايش يافته است.

بر اساس توافق شش ماهه هسته‌ای که سوم آذرماه ميان ايران و شش قدرت جهانی حاصل شد، تحريم‌های پتروشيمی غرب عليه ايران از ۳۰ دی ماه معلق شده است.

بر اساس اظهارات بيژن نامدار زنگنه وزير نفت ايران، ارزش سالانه توليدات پتروشيمی کشور کلا حدود ۲۰ ميليارد دلار برآورد می‌شود. ايران در ۱۰ ماه اول سال جاری ۹ ميليارد دلار صادرات پتروشيمی داشته است.
XS
SM
MD
LG