لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۴۴

برندگان جوایز سینمایی گلدن گلوب اعلام شدند


امسال برخلاف سنت هر ساله، مراسمی برای اهدای جوایز برگزار نشد.

سرانجام شصت و پنجمين دوره گلدن گلوب، به دليل اعتصاب فيلمنامه نويسان آمريکا و حمايت سنديکای بازيگران از اين اعتصاب، بدون برپايی مراسم ويژه و تنها به شکل يک نشست مطبوعاتی سی دقيقه ای در بورلی هيلز برگزار شد و فیلم تاوان جایزه بهترین فیلم درام را از آن خود کرد.


پیش بینی می شد که فيلم بريتانيايی تاوان، به کارگردانی جو رايت، با بازی کيرا نايتلی و جيمز مک آووی، که بر اساس رمانی به همين نام نوشته يان مک اوان، نويسنده انگليسی، ساخته شده، جايزه بهترين فيلم درام را از آن خود کند.


اين فيلم سه بخش دارد که در آن زندگی شخصيت زن اصلی فيلم در سه سن مختلف ۱۳، ۱۸ و سالمندی به تصوير کشيده شده است.ماجراهای فيلم از ۱۹۳۵ آغاز می شود و از وقايع جنگ دوم جهانی گذر می کند.


تاوان در اين دوره گلدن گلوب نامزد هفت جايزه بود؛ از جمله بهترين بازيگران مرد و زن، بهترين کارگردانی و بهترين فيلمنامه.


تيم برتون با فيلم خشن و موزيکال سوئینی تاد گوی طلايی بهترين فيلم موزيکال را از آن خود کرد.


در اين فيلم، جانی دپ، بازيگر محبوب برتون ايفای نقش می کند. جانی دپ در اين فيلم نقش يک آرايشگر جنون زده و قاتل را دارد که برای نخستين بار در فيلمی آواز هم می خواند.


وی توانست به خاطر بازی در اين فيلم جايزه بهترين بازيگر در بخش موزيکال- کمدی را دريافت کند.


جولی کریستی و دانیل دی لوئیس جایزه بهترین بازیگر زن و مرد درام را به خود اختصاص دادند.

اما بهترين بازيگران زن و مرد بخش درام را دو بازيگر نامی دريافت کردند. جولی کريستی ۶۶ ساله، همان لارای معروف فيلم دکتر ژيواگو ، به خاطر بازی در فيلم دور از او جايزه بهترين بازيگر زن را دريافت کرد.


جولی کريستی که در سال ۱۹۶۵ برای بازی در فیلم عزیز اسکار گرفته بود در دور از او نقش زنی را ايفا می کند که به بيماری آلزايمر دچار شده و فراموشی های او بر زندگی اش تاثير می گذارد.


دور از او نخستين تجربه کارگردانی سارا پولی، بازيگر ۲۹ ساله کانادايی است.


دانيل دی لوئيس، بازيگر مشهور بريتانيايی که بازی ديدنی او در فيلم پای چپ من در سال ۱۹۹۰ اسکار بهترين بازيگر مرد را برای او به ارمغان آورد، توانست برای بازی در فيلم درام تاريخی خونی ريخته خواهد شد، ساخته پل تامس اندرسن، جايزه بهترين بازيگر درام مرد را از آن خود کند.


در اين فيلم دانيل دی لوئيس نقش يک کاشف طلا و نقره در اواخر قرن نوزده را بازی می کند که بعدها در مزرعه ای به نفت می رسد و ثروتمند می شود.


منتقدان، بازی دی لوئيس را پرتحرک و درس فشرده ای از شخصيت سازی در بازيگری ناميده اند.


اگر چه می توان فيلم هيچ جايی برای پيرمردها، ساخته اوتان و جوئل کوئن را فيلم محبوب منتقدان شمرد اما برادران کوئن در رقابت بخش بهترين فيلم درام نتوانستند موفق شوند.


با اين حال وسترن جدید اين دو برادر توانست دو جايزه را از آن خود کند. اوتان و جوئل، جايزه بهترين فيلمنامه را گرفتند و خاوير باردم، بازيگر ۳۸ ساله اسپانيايی اين فيلم توانست جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل مرد را دريافت کند.


خاوير باردم نخستين بازيگر اسپانيايی است که در سال ۲۰۰۱ با بازی در فيلم پیش از آن که شب برسد نامزد دريافت اسکار شده بود.


بازیگران زن، انیمیشن و آثار خارجی


کيت بلانشت ۳۸ ساله نيز به خاطر بازی در فيلم من آن جا نيستم، جايزه بهترين بازيگر زن مکمل را به دست آورد.


اين فيلم شش تصوير مختلف از باب ديلان، خواننده، آهنگساز و شاعر معروف آمريکايی را نشان می دهد که هر بار يک بازيگر نقش او را ايفا می کند.


وی برای بازی در اين فيلم جايزه بهترين بازيگر زن شصت و چهارمين دوره جشنواره ونيز را هم دريافت کرده بود.


فيلم پروانه و زنگ چرخان، محصول مشترک فرانسه و آمريکا، بهترين فيلم غير انگليسی زبان شناخته شد و جولين شنابل، فيلمساز و نقاش نيويورکی، کارگردان اين فيلم، جايزه بهترين کارگردانی را از آن خود کرد.

فيلم پروانه و زنگ چرخان، محصول مشترک فرانسه و آمريکا، بهترين فيلم غيرانگليسی زبان شناخته شد و جولين شنابل، فيلمساز و نقاش نيويورکی، کارگردان اين فيلم، جايزه بهترين کارگردانی را از آن خود کرد


.

اين فيلم تکان دهنده حکايت گر سرنوشت مردی است که بر اثر سانحه ای تنها می تواند با پلک های خود با ديگران رابطه برقرار کند.


پروانه و زنگ چرخان بر اساس رمانی از روزنامه نگار فرانسوی، ژان دومينيک بوبی، در فرانسه ساخته شده است.


در بخش بهترين فيلم غيرانگليسی زبان، فيلم پرسپوليس ساخته مرجان ساتراپی و ونسان پارونو نيز نامزد دریافت جایزه بود.


مريون کوتيلار، بازيگر ۳۲ ساله فرانسوی نیز جايزه بهترين بازيگر زن در بخش موزيکال- کمدی را به دست آورد.


کوتيلار در فيلم دختر جوان ساخته اوليور داهان و در نقش اديث پياف، خواننده نامی فرانسوی که از پيش از جنگ دوم جهانی تا ۱۹۶۳ نزديک به دويست ترانه خواند و تاثير عميقی بر موسيقی فرانسه گذاشت؛ ايفای نقش کرده بود.


فيلم انیمیشن راتاتوی، داستان موشی که می خواهد آشپز شود هم توانست رقبای ديگر خود، زنبورها و سيمپسون ها را کنار بزند و جايزه بهترين انيميشن را دريافت کند.


بهترين موسيقی متن فيلم به داريو ماريانلی برای موسيقی فيلم تاوان تعلق گرفت. در اين بخش هاوارد شور، آهنگساز برجسته برای موسيقی فيلم قول های شرقی ساخته ديويد کراننبرگ نيز نامزد دريافت جايزه بود.


جايزه بهترين ترانه فيلم نيز به آهنگ ضمانت شده، در فيلم در دل طبيعت وحشی، ساخته شان پن، بازيگر معروف و رئيس هيئت داوران جشنواره آتی کن اهدا شد.


جوايز گلدن گلوب در دو بخش جداگانه سينما و تلويزيون اهدا می شود و شامل ۱۴ جايزه در حوزه سينما و ۱۱ جايزه برای بهترين های تلويزيون است.


در بخش تلويزيون، مردان ديوانه، به عنوان بهترین سریال تلویزیونی شناخته شد. اين سريال جايزه بهترين بازيگر مرد را نيز برای جان هام به ارمغان آورد.


گلن کلوز، بازيگر مشهور سينما، به خاطر بازی در خسارت ها، بهترين بازيگر زن بخش تلويزيون شناخته شد. کلوز در اين بخش رقبای معروفی چون سالی فيلد و هالی هانتر را داشت.


در شصت و پنجمين دوره گلدن گلوب قرار بود استيون اسپيلبرگ، جايزه افتخاری سسيل ب. دوميل را که از سوی انجمن مطبوعات هاليوود از سال ۱۹۴۴ همه ساله اهدا می شود، دريافت کند اما به دليل برگزار نشدن مراسم ويژه، اهدای اين جايزه به سال بعد موکول شد.


گلدن گلوب بعد از جايزه اسکار، مهم ترين جايزه در سينمای آمريکا محسوب می شود.صاحب نظران معتقدند کسب جوايز گلدن گلوب در به دست آوردن اسکار سال بی تاثير نيست.


نه روز ديگر اسامی نامزدهای دريافت اسکار نيز اعلام خواهد شد.


مراسم اسکار امسال قرار است در ۲۴ فوريه برگزار شود و دست اندرکاران آن عليرغم ادامه اعتصاب فيلمنامه نويسان درصدد برگزاری حتمی آن هستند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG