لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۴

ویکی‌لیکس: یمن هواپیمای جاسوسی ساقط شده آمریکا را ایرانی معرفی کرد


علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن
برپایه «اسناد» تازه‌ای که وب‌سایت ویکی‌لیکس روز یکشنبه منتشر کرده است، با وجودی که واشینگتن در سال ۲۰۰۷ به یمن اطلاع داد، یک هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین که در نزدیکی یمن سقوط کرده، متعلق به آمریکا است، عبدالله صالح تصمیم می‌گیرد، اعلام کند این هواپیما متعلق به ایران است که به دست ارتش یمن سرنگون شده است.

در «گزارش» ارسالی سفارت آمریکا به واشینگتن در تاریخ دوم آوریل ۲۰۰۷ آمده است: «افسران ارتش یمن روز ۲۷ ماه مارس، یک هواپیمای شناسایی ِ بدون سرنشین آمریکایی (اسکن ایگل) را که آب به ساحل اقیانوس هند در استان حضرالموت آورده بود، پیدا کردند.»

در ادامه «گزارش» سفارت آمریکا در صنعا چنین نوشته شده است: «دفتر ریاست‌جمهوری (یمن) بلافاصله به سفارت آمریکا اعتراض کرد و خواستار توضیح شد.»

این یادداشت می‌افزاید: «در آغاز سفارت از هرگونه عملیات آمریکا در منطقه بی‌اطلاع بود و پس از تحقیق بیشتر سفارت متوجه شد که این هواپیمای شناسایی، متعلق به ناو آمریکایی اشلند است که در ۶۰ میل دریایی از ساحل یمن گشت‌زنی می‌کرده است.»

برپایه «سند» منتشر شده، این هواپیما در ۱۷ ماه مارس سال ۲۰۰۷ در «آب‌های بین‌المللی» سقوط کرده و لاشه آن نیز پیدا نشده بود.

در ادامه «گزارش» سفارت آمریکا آمده است که یک روز پس از اعتراض دفتر ریاست جمهوری یمن، سفارت آمریکا در گفت‌وگو با علی عبدالله صالح، تایید کرد که این هواپیمایِ شناسایی متعلق به آمریکا بوده است.

سفارت آمریکا در این «گزارش» به واشینگتن چنین نوشت: «روز ۲۸ مارس سفارت با رئیس جمهور صالح که راهی نشست اتحادیه عرب بود تلفنی صحبت و تایید کرد که این هوایپما متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده است. سفارت اطمینان داد که هواپیمایی که سقوط کرده مشغول پرواز شناسایی عادی در نزدیکی ناو (اشلند) بوده و در قلمرو یمن عملیات نداشته است.»

در ادامه این «گزارش» قید شده است که نماینده سفارت آمریکا به طور جداگانه با وزیر کشور و معاون رئیس شورای امنیت ملی یمن دیدار کرده و به آنها نیز در مورد سقوط این هواپیما توضیح داده است.

سفارت آمریکا در این «گزارش» تاکید می‌کند که علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، در مورد ماموریت واقعی این هواپیمای شناسایی قانع نشده است.

این «سند»‌ می‌افزاید: «رئیس جمهور صالح، درباره ماموریت واقعی این هواپیما ابراز تردید کرد، اما قول داد که دولت یمن این مورد را به یک حادثه بین‌المللی تبدیل نکند و به مقامات دستور دهد سخنی در این باره نگویند.»

در ادامه «گزارش سفارت آمریکا» آمده است، یک روز پس از این گفت‌وگو، یعنی در روز ۲۹ مارس، رسانه‌های یمنی اعلام کردند که این کشور یک هواپیمای جاسوسی ایران را سرنگون کرده است.

این «سند» می‌افزاید: «در روز ۲۹ مارس، رسانه‌های رسمی و طرفدار دولت گزارش کردند که ارتش یمن پس از تماس با نیروهای چند ملیتی در منطقه، یک هواپیمای جاسوسی ایران را در آب‌های حضرالموت سرنگون کرد.»

در این «گزارش» سفارت آمریکا اظهار نظر کرده است که «رئیس جمهور علی عبدالله صالح، صریحا معتقد است که این هواپیمای بدون سرنشین مشغول عملیات شناسایی در قلمرو یمن بوده و سقوط کرده است.»

مطابق این «سند» سفارت آمریکا تصریح می‌کند، در حالی که رئیس جمهوری یمن می‌توانست بگوید یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی را سرنگون کرده و در داخل از آن بهره‌برداری سیاسی کند، تصمیم گرفت آن را به گردن ایران بیندازد.

برپایه این «سند»، سفارت آمریکا گزارش خود را اینگونه جمع‌بندی می‌کند: «او(صالح) می‌توانست از این فرصت استفاده کند و با محکم نشان دادن خود دربرابر ایالات متحده، بهره‌برداری سیاسی کند اما به جای آن تصمیم گرفت ایران را متهم کند. تردیدی نیست او با درنظرداشتن ناآرامی صعده و (نیازبه)حمایت ما برای انتقال مقدار بیشتری نفربرهای زرهی از کشورهای همسایه، فکر کرد نفع بیشتر در این خواهد بود که ایران در این پرونده نقش منفی باشد.»

یمن بارها ایران را متهم کرده است که از شیعیان شورشی در این کشور حمایت می‌کند و به آنها اسلحه می‌فرستد.
XS
SM
MD
LG