لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۳۹

هشدار کلینتون به ایران در مورد ادامه کمک به بشار اسد


هیلاری کلینتون در آخرین روز کاری خود به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده از کمک‌های ایران و روسیه به بشار اسد انتقاد کرد.
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن، نسبت به ادامه حمایت‌های ایران و روسیه از حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، هشدار داد و گفت که احتمال وقوع بدترین رویدادها در داخل سوریه و سرایت آن به خارج از کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم کلینتون که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت که شواهدی وجود دارد مبنی بر این که ایران به شمار نیروهای خود در سوریه می‌افزاید و جنگ‌افزارهای پیشرفته‌ای برای حمایت از بشار اسد در مقابل شورشیان سوریه به این کشور ارسال می‌کند.

او گفت: «به نظر می‌رسد آنها [مقامات ایران] دخالت‌های خود [در امور سوریه] را بیشتر کرده‌اند و این مسئله باعث نگرانی شدید ماست.»

کلینتون افزود: «به گمان من شمار نفرات [ایران در سوریه] افزایش یافته است. همچنین نگرانی زیادی از این بابت وجود دارد که آنها [ایران] کیفیت سلاح‌ها را بهبود بخشیده‌اند، چرا که ذخایر تسلیحاتی اسد رو به اتمام می‌رود.»

این در حالی است که مقامات ایران به تازگی از کمک‌های سنگین مالی به سوریه خبر داده‌اند.

روزنامه دولتی جام‌جم روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن، به نقل از حسین امیرعبداللهیان، مقام وزارت امور خارجه، نوشت که ایران ۲۰۰ میلیون دلار به سوریه کمک کرده است.

در عین حال آقای امیرعبداللهیان از این کمک مالی به عنوان «کمک‌های بشردوستانه» نام برده که به «ملت سوریه» اهدا شده است.

با این وجود ایران متحد اصلی حکومت بشار اسد در منطقه محسوب می‌شود که شورشیان سوریه را «تروریست» می‌خواند و مخالف برکناری آقای اسد از سمت رئیس جمهوری سوریه است.

روسیه نیز دیگر متحد بشار اسد و قدرتمندترین آنهاست که تاکنون سه بار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه حکومت سوریه را وتو کرده است.

هیلاری کلینتون که به فاصله یک روز پیش از کناره‌گیری از سمت وزیر امور خارجه ایالات متحده سخن می‌گفت، درباره حمایت‌های روسیه از بشار اسد اظهار داشت: «با توجه به شواهد می‌گوییم که روسیه همچنان به کمک‌های اقتصادی و نظامی ـ تجهیزاتی خود به سوریه ادامه می‌دهد. آنها در روزهای اخیر این کمک‌ها را انجام داده‌اند.»

او همچنین با اشاره به سخنان اخیر دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، که گفته بود «شانس بشار اسد برای ماندن در قدرت کم و کمتر می‌شود» گفت که تردید دارد این سخن به معنای تغییر موضع روسیه در قبال سوریه باشد.

خانم کلینتون در ادامه نشست خود با خبرنگاران با پرسشی درباره موضع آمریکا در قبال حمله روز چهارشنبه اسرائیل به سوریه و بمباران آن مواجه شد که از پاسخ دراین‌باره خودداری کرد و تنها گفت که نگران است جنگ داخلی در سوریه شدت بیشتری بیابد و به خارج از مرزهای کشور نیز کشیده شود.

او گفت: «من مدت‌هاست که نسبت به مخاطرات این جنگ داخلی ویرانگر و امکان بالقوه یک جنگ با نیروهای واسطه هشدار می‌دهم.»‌

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزود: «به نظر من مسئولیت این رویداد بر عهده کشورهایی است که نخواستند نقش مثبتی در این میان بازی کنند و موضع خود را تغییر دهند. حالا احتمال وقوع بدترین رویدادها در داخل کشور و سرایت آن به خارج از مرزهای سوریه وجود دارد.»

جنگ داخلی سوریه که در پی قیام صلح‌طلبانه مردم این کشور علیه حکومت بشار اسد آغاز شده در طول ۲۲ ماه به مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر انجامیده است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG