لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۷

جرج بوش وارد شرم الشیخ شد


حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، در فرودگاه شرم الشیخ، در ساحل دریای سرخ، از جرج بوش استقبال کرد.

در حالی که روابط میان آمریکا و مصر در ماههای اخیر به سردی گراییده، روز چهارشنبه رییس جمهوری ایالات متحده در آخرین مرحله از سفر به خاورمیانه، برای گفت و گویی کوتاه با حسنی مبارک وارد شرم الشیخ شد.


حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، در فرودگاه شرم الشیخ، در ساحل دریای سرخ، از جرج بوش استقبال کرد.


خبرگزاری ها گزارش کرده اند دیدار دو رییس جمهوری کوتاه خواهد بود و توقف جرج بوش در مصر بیش از چند ساعت به درازا نخواهد کشید.


ساعتی پس از ورود جرج بوش به شرم الشیخ، دو رییس جمهوری در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی شرکت کردند.


آقای بوش در این کنفرانس گفت که امیدوار است «کشورهای همسایه» به اسراییل و فلسطینی ها کمک کنند تا صلح خاورمیانه عملی گردد.رییس جمهوری ایالات متحده ابراز امیدواری کرد که مصر گام هایی بلندتر باری توسعه دموکراسی بردارد؛ اما چنانکه پیشتر برخی از تحلیلگران احتمال داده بودند، انتقاد صریحی را از دموکراسی در مصر مطرح نکرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رییس جمهوری ایالات متحده همچنین ابراز امیدواری کرد که مصر گام هایی بلندتر باری توسعه دموکراسی بردارد؛ اما چنانکه پیشتر برخی از تحلیلگران احتمال داده بودند، انتقاد صریحی را از دموکراسی در مصر مطرح نکرد.


جرج بوش در پایان گفت: «اطمینان کامل دارم مردم خاورمیانه در تلاشند تا جامعه ای بر اساس عدالت بنا کنند.»


حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر نیز در این کنفرانس خبری گفت که امیدواری آقای بوش را برای دستیابی به صلح میان اسراییل و فلسطینیان تایید می کند و دست در دست ایالات متحده و هر دولت دیگری برای رسیدن به این هدف همکاری خواهد کرد.


سفر منطقه ای جرج بوش از اسراییل و کرانه غربی رود اردن آغاز شد و سپس با دیدار او از کشورهای بحرین، کویت، امارات متحده عربی و عربستان سعودی ادامه یافت. رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه مصر را به مقصد واشنگتن ترک می کند.


پس از آنکه تایید شد از طریق خاک مصر تسلیحاتی به نوار غزه قاچاق می شود، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، به مصر هشدار داد که از مرزهایش مراقبت بیشتری کند و جلو انتقال سلاح را به نوار غزه بگیرد. این موضوع موجب شد تا روابط دو کشور با ناملایماتی همراه شود.


اما مصر اعلام کرد که اقدامات کافی را در کنترل مرزهایش انجام می دهد و کار بیشتری از مرزبانانش برنمی آید.


کنگره آمریکا نیز ماه گذشته کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به مصر را تا زمانی که خانم رایس تایید کند مصر اقدامات کافی را در کنترل مرزهایش انجام می دهد به حال تعلیق درآورد.


XS
SM
MD
LG