لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۲۰

صد رهبر سابق جهان: گروه ۷ هزینه واکسیناسیون جهانی کرونا را بدهد


یکصد رئیس جمهور و نخست وزیر و وزیر خارجه سابق کشورها از دولت‌های ثروتمند عضو گروه ۷ خواستند که جهت ممانعت از جهش ویروس کرونا و تهدید دوباره جهان هزینه واکسیناسیون جهانی را پرداخت کنند.

این رهبران سابق جهان درخواست خود را در آستانه اجلاس جی ۷ مطرح کرده‌اند که روز جمعه این هفته ۲۱ خرداد در لندن برگزار می‌شود و در جریان آن جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن دیدار می‌کند.

رهبران سابق جهان در نامه خود عنوان کرده‌اند که همکاری‌های جهانی در سال ۲۰۲۰ به شکست انجامید اما سال ۲۰۲۱ می‌تواند سرآغاز دوره جدیدی باشد.

این نامه می‌گوید: «حمایت جی ۷ و جی ۲۰ که امکان دسترسی کشورهایی با درآمد متوسط یا کم درآمد به واکسن را فراهم می‌آورد، یک عمل خیریه نیست، بلکه منافع استراتژیک هر کشوری چنین ایجاب می‌کند.»

گوردون براون و تونی بلر، نخست وزیرهای سابق بریتانیا، بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد و پانزده رهبر سابق کشورهای آفریقایی در شمار امضاکنندگان این نامه هستند.

آنها تاکید کرده‌اند که رهبران جی ۷ و دیگر رهبرانی که به این اجلاس دعوت شده‌اند باید تضمین کنند که در طول دو سال جهت مقابله با ویروس کرونا در سراسر جهان حدود ۳۰ میلیارد دلار هزینه می‌کنند.

گوردون براون در بیانیه‌ای جداگانه گفت: « برای جی ۷ چنین امری حکم خیریه را ندارد، بلکه عملی است در جهت محافظت از خود که مانع پخش و جهش این ویروس و تهدید دوباره همه ما می‌شود.»

وی افزود: «این که هر نفر در بریتانیا در طول هفته ۳۰ پنس (۴۳ سنت آمریکا) هزینه کند هزینه ناچیزی است و در ازای آن نیز جهان به بهترین شکل بیمه می‌شود.»

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ۷۹ درصد در بریتانیا و آمریکا و ۶۳ درصد در فرانسه از این سیاست پشتیبانی می‌کنند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG