لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۴۵

پرس‌ تی‌وی: آژانس همچنان به تصاویر دوربین‌ مراکز هسته‌ای دسترسی نخواهد داشت


نمایی از تاسیسات هسته‌ای اراک

شبکه پرس‌ تی‌وی ایران از قول یک مقام آگاه گزارش داده است که تغییری در ممانعت از دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در سایت‌های هسته‌ای ایران اعمال نخواهد شد.

این مقام ایرانی که نامی از وی برده نشده، به پرس‌ تی‌وی گفته است سفر روز شنبه ۲۰ شهریور رافائل گروسی ربطی به محدودیت‌های اعمال‌شده برای آژانس در دسترسی به تصاویر دوربین‌های مراکز اتمی ندارد.

وال استریت جورنال روز شنبه از قول سه منبع گزارش داده بود سفر آقای گروسی به ایران در پی مذاکرات فشرده طی روزهای گذشته برای تضمین تعهدات ایران بوده و توافق شده است ایران به تجهیزات نظارتی بر فعالیت‌های هسته‌ای و منشا اورانیوم پیدا شده در سایت‌های اعلام نشده پاسخ دهد.

با این حال، منبع ایرانی این گزارش را رد کرده و تاکید داشته که گفت‌وگوها «صرفاً درخصوص سرویس برخی تجهیزات نظارتی آژانس» خواهد بود.

وی گفته است آژانس کماکان به تصاویر دوربین‌های نظارتی دسترسی نخواهد داشت.

ایران اسفند پارسال، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای خود را محدود و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. پس از آن تهران و آژانس به توافقی دست یافتند که بر پایه آن دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای به مدت سه ماه فعالیت کند ولی دسترسی به اطلاعات ذخیره شده تنها در صورتی ممکن شود که تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو شده باشد.

این توافق سه ماهه با نظر شورای عالی امنیت ملی ایران، به مدت یک ماه دیگر تمدید شد، ولی این مهلت روز سوم تیر به پایان رسید و ایران از تمدید دوباره آن خودداری کرد.

با استفاده از گزارش‌های پرس‌تی‌وی و وال استریت جورنال؛ د.خ/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG