لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۸

ده‌ها کشته در جریان حملات به غوطه شرقی و عفرین در سوریه


حملات روز جمعه در عفرین به مناطق تحت کنترل نیروهای مخالفت دولت در سوریه صورت گرفته است.

در جریان حملات در غوطه شرقی و عفرین در سوریه و در روز جمعه، ۵۱ تن کشته شدند. گزارش شده در حملات هوایی نیروهای روسیه در غوطه شرقی، دستکم ۳۱ تن کشته شده‌اند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از بریتانیا و بر پایه گزارش‌های شاهدان عینی وقایع جنگ سوریه را دنبال می‌کند، گفته است که این حملات به مناطق تحت کنترل نیروهای مخالفت دولت در سوریه صورت گرفته است.

در عفرین هم حملات نیروهای ترکیه در جریان است که در پی آن ۲۰ تن کشته شدند. ردور خلیل، سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه، در این باره گفته است که گلوله‌باران نیروهای نظامی ترکیه در منطقه اشرفیه، ۳۰ زخمی نیز برجا گذاشته است.

نیروهای نظامی ترکیه برای بیرون راند مبارزان کرد ناحیه عفرین را محاصره کرده‌اند.

گزارش شده که هم در غوطه و هم عفرین، هزاران غیرنظامی در ناحیه جنگی گرفتار شده و راهی برای خروج از محل درگیری ندارند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید در روز پنجشنبه،‌ بیش از ۲۰ هزار تن از غیرنظامیان از غوطه فرار کرده و به نواحی تحت کنترل دولت مرکزی سوریه رفتند.

کشورهای غربی از سوریه و متحد اصلی او روسیه خواسته‌اند قطعنامه‌ اخیر سازمان ملل در مورد سوریه را به اجرا گذاشته و آتش‌بس اعلام کنند. دبیرکل سازمان ملل، غوطه شرقی را «دوزخی روی زمین» توصیف کرده بود.

با این حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و بدون اشاره به حملات روز جمعه گفته نیروهای نظامی سوریه و روسیه آتش‌بس را تا زمانی ادامه می‌دهند که تمامی غیرنظامیان از ناحیه خارج شوند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید در جریان ۲۴ ساعت، بیش از ۳۰ هزار تن از عفرین گریخته‌اند و دیگر غیرنظامیان هم در حال فرار هستند تا پیش از قطع گلوگاه خروجی توسط نیروهای ترکیه، بتوانند از منطقه خارج شوند.

حملات روز جمعه در حالی انجام شد که همزمان،‌ وزیران خارجه سه کشور ایران و ترکیه و روسیه در آستانه، پایتخت قزاقستان، درباره «بحران انسانی» در غوطه شرقی در سوریه مذاکره داشتند.

بیش از هفت سال جنگ داخلی در سوریه نزدیک به ۱۲ میلیون شهروند سوریه را بی‌خانمان کرده است. از سال ۲۰۱۱ که اعتراض‌های مردمی در سوریه علیه حکومت بشار اسد به جنگ داخلی انجامید تاکنون هزاران نفر جان خود را از دست داده‌اند: رقم این کشته‌ها بین ۳۴۰ هزار تا نیم میلیون نفر اعلام شده است.

به استناد گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رادیو فردا؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG