لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۸

وزیر اسرائیلی: آمریکا احتمالا حاکمیت اسرائیل را بر بلندی‌های جولان به رسمیت خواهد شناخت


ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل

ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، روز چهارشنبه دوم خرداد گفته است که اسرائیل از دولت دونالد ترامپ خواسته است که حاکمیت این کشور بر اراضی اشغالی جولان را به رسمیت بشناسد و احتمالا طی ماه های آینده آمریکا با این موضوع موافقت خواهد کرد.

ییسرائل کاتز در مصاحبه اختصاصی با رویترز گفته است: طرح به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اکنون در صدر دستور کار مذاکرات دیپلماتیک دو کشور قرار دارد.

رویترز می گوید، چنین اقدامی از سوی آمریکا به مثابه ادامه اقدامات دونالد ترامپ در منطقه خاورمیانه مانند خروج از توافق هسته ای با ایران و به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، ارزیابی خواهد شد.

رویترز می افزاید، هرچند اسرائیل از این اقدامات دونالد ترامپ حمایت کرده است، اما متحدان اروپایی آمریکا از این اقدامات رییس جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرده اند.

کاخ سفید هنوز به این اظهارات ییسرائل کاتز واکنش نشان نداده است.

طبق این گزارش، ارتفاعات استراتژیک جولان که در مرز مشترک اسرائیل واقع شده اند یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارند.

در جنگ شش روزه کشورهای عربی و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ اسرائیل بخش عمده‌ای از بلندی‌های جولان را به اشغال خود در آورد. اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بلندی‌های جولان را ضمیمه خاک خود کرد اما از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشد.

رویترز می گوید، زمانی اسرائیل برای صلح با سوریه ابراز آمادگی کرده بود که بلندی های جولان را به سوریه بازگرداند، اما با توجه به جنگ داخلی هفت ساله در سوریه و حضور ایران در این منطقه باعث شده است تا اسرائیل بر کنترل این منطقه اصرار ورزد.

ییسرائل کاتز که عضو کابینه امنیتی اسرائیل است، ازطرح به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان توسط آمریکا به عنوان بخشی از رویکرد دولت دونالد ترامپ برای مقابله توسعه طلبی ایران در سوریه یاد کرده است.

وزیر اطلاعات اسرائیل تصریح کرده است: اکنون زمان مناسبی برای چنین اقدامی است. دردناک ترین جوابی که می توان به ایرانیان داد این است که رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت بشناسد و آن را (به قانون) بدل کند.

ییسرائل کاتز گفته است: پیام به تهران این خواهد بود شما می خواستید (اسرائیل متحد آمریکا) را نابود کنید؟ به آن حمله کنید؟ نگاه کنید، جوابی کاملا برعکس گرفتید.

به گفته آقای کاتز، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در فوریه ۲۰۱۷ در جریان نخستین دیدار خود با دونالد ترامپ در کاخ سفید این پیشنهاد را مطرح کرده است و هم اکنون مذاکرات در مورداین موضوع در سطوح مختلف بین دو کشور در جریان است.

با استفاده از گزارش رویترز، خ.ک

دیدن نظرات (۴۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG