لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۲۶

عراقچی: به هیچ وجه راجع به برجام مذاکره مجدد نخواهیم کرد


معاون وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تسریع اقدامات رئیس جمهوری آمریکا، در زمینه «رفع نقائص» توافق اتمی موسوم به برجام، تاکید کرد که «به هیچ وجه راجع به برجام مذاکره مجدد نخواهیم کرد» و «برجام به هیچ موضوع دیگری چه بحث موشکی، چه منطقه‌ای ارتباطی ندارد».

دونالد ترامپ گفته که جمهوری اسلامی با ادامه دادن به فعالیت موشکی خود و فعالیت‌ «بی‌ثبات‌کننده‌اش»، در واقع به «روح برجام»، توافق اتمی با گروه ۵+۱، وفادار نبوده است.

در همین زمینه ایالات متحده در یکی دو ماه اخیر به اقدامات گسترده‌ای دست زده ‌است تا جامعه جهانی را به مقابله با آن چیزی ترغیب کند که واشینگتن «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی در خاورمیانه، برنامه موشک‌های بالیستیک یا حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی می‌نامد.

در مقابل، مقام‌های ایران تاکنون از هیچ ‌گونه تلاشی برای آنچه «اصلاح» برجام عنوان می‌شود استقبال نکرده‌اند.

جمهوری اسلامی می‌گوید که فعالیت‌های موشکی‌اش جنبه دفاعی دارد و این موشک‌ها برای حمل کلاهک هسته‌ای ساخته نمی‌شوند.

موضع‌گیری تازه عباس عراقچی، معاون محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، و یکی از مذاکره‌کنندگان ایران در بحث اتمی، در یک برنامه تلویزیونی نیز در همین راستاست.

آقای عراقچی که رئیس ستاد پیگیری برجام است، روز دوشنبه، نهم بهمن‌، با حضور در یک برنامه تلویزیونی به دفاع از برجام پرداخت و در مقابل، رئیس جمهوری آمریکا را در بحث هسته‌ای «منزوی» توصیف کرد.

او گفت: «آقای ترامپ خیلی تلاش کرد ولی نتوانست و منزوی شد، در شورای امنیت، موضوعات موشکی و بحث اغتشاشات ایران را مطرح کرد که چندین بار شکست خورد.»

سخنان معاون وزارت امور خارجه ایران تنها دو روز پس از آن مطرح شد که رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که گروه‌های کاری مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا برای اصلاح آن چه ایرادهای برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، خوانده می‌شود آغاز به کار کرده‌اند.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکیست که این گروه‌ها قرار است درباره اینکه چه تغییراتی باید در برجام صورت گیرد و چگونه باید اجرایی شوند به بحث و تبادل نظر بپردازند.

از سوی دیگر، سفیر آمریکا در سازمان ملل به‌تازگی اظهاراتی را مطرح کرد که حاکی از تلاش واشینگتن برای ترغیب اعضای شورای امنیت برای تمرکز بر برنامه موشکی و دیگر اقدامات ایران است.

این اخبار و گزارش‌ها معاون وزیر امور خارجه ایران را به واکنش واداشت تا بار دیگر تاکید کند که تهران درباره برجام دوباره مذاکره نخواهد کرد.

عباس عراقچی گفت: «فضای نامطلوب به ‌وجود آمده توسط ترامپ هنوز پا برجاست. ما تا زمانی که از برجام نفع خودمان را می‌بریم خواهیم ماند.»

او ادامه داد: «از زمانی که ترامپ آمده فضای بلاتکلیفی را به وجود آورده که ما مقابله کردیم و این مقابله با تخریب‌های آمریکایی ادامه خواهیم داد.»

این چندمین بار است که مقامات جمهوری اسلامی در پاسخ به تشدید فعالیت دولت آمریکا در زمینه برجام تاکید می‌کنند که ایران نه درباره برجام دوباره مذاکره‌ای خواهد کرد و نه درباره فعالیت‌های موشکی.

از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز سوم بهمن، در گفت‌وگویی تلویزیونی عنوان کرد که بحث در مورد بازبینی برجام «بیانی وقیحانه و ناشی از توهم رئیس ‌جمهور آمریکاست».

به گفته وی، «اقدامات اخیر آمریکا برای به چالش کشاندن برجام، غیرقانونی بوده و امکان مذاکره مجدد در مورد این سند کامل و غیرقابل تجزیه تحت هیچ شرایطی وجود ندارد».

این در حالی است که دونالد ترامپ هشدار داده است که اگر اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا این توافق‌نامه را اصلاح نکنند، واشینگتن از آن خارج خواهد شد.

تلویزیون دولتی ایران ومنابع خبری/اف.دو/ب.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG