لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۹

شمخانی: مذاکره مجدد در مورد برجام تحت هیچ شرایطی وجود ندارد


علی شمخانی می‌گوید که «اقدامات اخیر آمریکا برای به چالش کشاندن برجام، غیرقانونی بوده است».

مقامات جمهوری اسلامی با انتقاد از رویکرد دولت آمریکا در قبال توافق هسته‌ای، بار دیگر امکان مذاکره مجدد درباره برجام و گفت‌وگو پیرامون برنامه موشکی ایران را رد کردند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز سه‌شنبه سوم بهمن در گفت‌وگویی تلویزیونی عنوان کرد که بحث در مورد بازبینی برجام، «بیانی وقیحانه و ناشی از توهم رئیس‌جمهور آمریکاست».

به گفته وی، «اقدامات اخیر آمریکا برای به چالش کشاندن برجام، غیرقانونی بوده و امکان مذاکره مجدد در مورد این سند کامل و غیرقابل تجزیه، تحت هیچ شرایطی وجود ندارد».

دولت دونالد ترامپ برجام را توافقی ضعیف و حتی «فاجعه‌بار» می‌داند و تلاش می‌کند که در آن تغییراتی به وجود بیاورد. در این راستا دونالد ترامپ هشدار داده که اگر اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا این توافقنامه را اصلاح نکند، واشینگتن از آن خارج خواهد شد.

این اصلاحات از نگاه واشینگتن باید امکان بازرسی فوری از تمام تاسیسات مورد نظر بازرسان بین‌المللی در ایران را فراهم آورد. در عین حال باید به دائمی شدن محدودیت‌های ایران در توافق هسته‌ای بینجامد و سرانجام اینکه برجام باید شامل برنامه موشکی بالستیک تهران نیز شود.

اما دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید دارد که جمهوری اسلامی هیچ گونه مذاکره‌ درباره موضوع موشکی و توان دفاعی تهران را نمی‌پذیرد و در این باره بین مقامات کشور اجماع وجود دارد.

آقای شمخانی گفت: «توان موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملا بومی و بر گرفته از تجربه هشت سال دفاع مقدس و مظلومیت مردم ایران در تامین نیازمندی‌های اولیه برای دفاع در برابر تجاوز بوده و مسیر تکامل خود را در چارچوب بازدارندگی در برابر تهدیدات با قدرت ادامه خواهد داد».

خبرگزاری مهر همین روز در گزارشی دیگر اظهارات محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ایران را بازتاب داده که گفته است، جمهوری اسلامی با هیچ کسی درباره توان موشکی خود مذاکره نمی‌کند.

وی گفت: «هیچ کس اجازه ندارد در این باره در امور کشورمان مداخله کند. ما با هیچ کسی در این خصوص مذاکره نمی‌کنیم زیرا بنیه دفاعی کشور حق ملت ایران است. اینکه کسی در نشست و برخاستی چیزی در این باره مطرح کند دلیل نمی‌شود بر آنکه ما آمادگی مذاکره در این باره داشته باشیم».

اشاره آقای نوبخت به نشست اخیر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با مقامات اتحادیه اروپاست که در آن نشست موضوع برنامه موشکی ایران نیز در کنار توافق هسته‌ای مطرح شده است. اتحادیه اروپا تاکید دارد که مسئله برنامه موشکی ایران را جدی می‌گیرد و باید حل و فصل شود، اما جدای از توافق هسته‌ای.

برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که آلمان در حال رایزنی با متحدان اروپایی‌اش است تا به منظور جلوگیری از خروج آمریکا از برجام، تحریم‌های تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری مهر و رادیو فردا/ س.ن / ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG