لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۵۱

نماینده مجلس: نمایندگان استان تهران روز شنبه از اوین بازدید می‌کنند


مصطفی کواکبیان، رئیس کمیته امنیتی و قضایی مجمع نمایندگان استان تهران: ۳۵ نماینده مجلس روز شنبه از زندان اوین بازدید می‌کنند.

در ادامه واکنش‌ها به اعتراض‌های سراسری اخیر در ایران و ادامه بازداشت عده‌ای از معترضان، مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس و رئیس کمیته امنیتی مجمع نمایندگان تهران، روز چهارشنبه ۲۰ دی‌، از بازدید از زندان اوین خبر داد.

کمتر از دو هفته پیش، اعتراض‌هایی سراسری ایران را فرا گرفت که در شهر مشهد با شعارهایی در انتقاد از وضعیت اقتصادی مردم آغاز شد و سپس خیلی زود به مسائل سیاسی و اصل نظام جمهوری اسلامی تسری یافت.

تظاهرات در بیش از ۵۰ شهر، معترضان را به خیابان‌ها کشاند و بیش از ۲۰ کشته و بیش از ۳۷۰۰ بازداشتی در پی داشت.

در چند روز گذشته، اخبار و گزارش‌هایی از جمله از سویدادستان تهران درباره آزادی چندین تن از این بازداشت‌شدگان منتشر شده، اما هنوز شمار نامعلومی در بازداشت هستند و از جمله محوطه مقابل زندان اوین در چند روز اخیر صحنه اعتراض خانواده عده‌ای ‌از این افراد بوده است.

در همین حال، انتشار گزارش‌هایی از وقوع دستکم دو «خودکشی» در زندان‌های اوین و اراک در پی این اعتراضات و بازداشت افراد به نگرانی‌هایی دامن زده است.

در عین حال، خبرگزاری ایلنا در ارتباط با خبر کشته شدن یکی از معترضان در ذزفول، به نقل از علی الهامی ، فرمانده انتظامی این شهر، نوشت که فردی به نام محسن عادلی در روزهای اخیر بازداشت نشده است.

این مقام نیروی انتظامی بدون اشاره به جزئیات، با تایید مرگ محسن عادلی افزود که مرگ وی ربطی به اعتراض‌های خیابانی اخیر نداشته است.

پیش از این کمپین حقوق بشر در ایران گزارش داده بود که محسن عادلی در زندان دزفول خودکشی کرده است.

در واکنش به این اخبار و گزارش‌ها بود که روز چهارشنبه محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس، از درخواست نمایندگان استان تهران برای بازدید از زندان اوین خبر داد.

ساعاتی بعد، آقای کواکبیان به عنوان رئیس کمیته امنیتی و قضایی مجمع نمایندگان استان تهران، خبر داد که این مجمع شامل ۳۵ نماینده قرار است روز شنبه آینده، ۲۳ دی‌ماه، از زندان اوین بازدید کند.

این نماینده مجلس که در عین حال، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس است، همچنین وعده داد که «در اولین فرصت» از این بازدید به مردم گزارش بدهد.

پیشتر آقای عارف گفته بود که «اگر این کمیته بتواند از زندان اوین بازدید کند به طور طبیعی مسائلی مانند فوت شدن برخی از بازداشت‌شدگان نیز پیگیری می‌شود».

این یکی از مسائلی است که به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوان داشته است و سازمان عفو بین‌الملل هم در همین زمینه روز سه‌شنبه بیانیه‌ای داشت و در آن خواستار تحقیقات فوری درباره مرگ معترضان در زندان شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG