لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۵

واکنش معاون روحانی به خبر خودکشی دو جوان عاشق در خوزستان


تصویری از کشف جسد دو جوان در رودخانه کارون

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به خودکشی دو جوان عاشق در خوزستان، نوشته که «می‌شد» از این اتفاق جلوگیری کرد.

توییت خانم ابتکار به‌‌دنبال انتشار خبر خودکشی بهزاد. خ و زینب. الف، دو جوان ساکن اندیکا در خوزستان که خانواده‌هایشان با «ازدواج» آنها مخالف بودند، منتشر می‌شود.

به گفته حسین مولایی رئیس هلال احمر مسجد سلیمان، این دو جوان ۱۸ و ۲۲ ساله، دوشنبه، دوم تیر، در حالی که دست‌هایشان را به هم بسته بودند، در رود کارون پریده و خودکشی کردند.

آن‌طور که خبرگزاری برنا نوشته، بهزاد و زینب، دختر خاله و پسر خاله بودند و پسر جوان پیش از خودکشی با خانواده‌اش تماس گرفته و آنها را از تصمیم خود و معشوقه‌اش، مطلع کرده بود.

آقای مولایی تائید کرده که اجساد این دو پس از کشف، با یک شال، به هم بسته شده بود.

خبرگزاری ایلنا هم نوشته این دو جوان پیش از این هم به دلیل مخالفت خانواده‌ها با ازدواج آنها قصد خودکشی داشتند و حتی «وصیت‌نامه‌ای» هم نوشته بودند.

به نوشته برنا، در آخرین وصیت‌نامه، این دو خواستار به خاک سپرده‌شدن در یک محل شده‌اند که باز هم با «مخالفت» خانواده‌ها مواجه شده است.

معصومه ابتکار بعد از این ماجرا، در توییتی نوشته که در صورت استفاده از خطوط تلفنی مشاوره رایگان، «می‌شد از خودکشی زینب و بهزاد جلوگیری کرد.»

وی با انتقاد از سرانجام تلخ این دو جوان به دلیل «اختلاف میان دو خانواده بر سر ازدواج» نوشته که «امکان استفاده از ابزارهای مفید مانند خط ۱۴۸۰ و خط ۱۲۳، با تلاش بخش های دولتی وجود دارد.»

آن طور که وب‌سایت جماران به نقل از روابط عمومی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده نوشته، در فروردین و خرداد ماه ۹۹ دو پیامک سراسری برای شهروندان ایران به منظور معرفی دو خط اورژانس ۱۲۳ و ۱۴۸۰ ارسال شده است.

این چندمین سرانجام تلخ برای یک یا دو زوج عاشق در ایران است که در رسانه‌های منتشر می‌شود.

پیش از این نیز سر رومینا اشراقی، دختر نوجوانی که عاشق مردی با اختلاف سنی زیاد از خود شده بود، با داس از سوی پدرش، بریده شد.

در سال‌های اخیر با راه‌اندازی اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی، آمارهای نگران‌کننده‌ای از خشونت علیه زنان و کودکان در ایران منتشر شده است.

با این حال پیش‌بینی می‌شود آمار خشونت‌هایی که به دلایل مختلف، از جمله دلایل عرفی به اورژانس اجتماعی اطلاع‌داده نمی‌شود، قابل توجه باشد.

منابع: برنا، ایلنا، شبکه‌های اجتماعی؛ ب.ب

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG