لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۰۰

دهمین روز اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران و نیشکر هفت‌تپه


تصویری از تجمع شماری از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در مقابل استانداری خوزستان

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز و کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به اعتصاب خود در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود ادامه دادند. همچنین ۲۵۰ تن از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی «امام خمینی» ‌در کرج در مقابل استانداری البرز تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران روز دوشنبه پنجم شهریور، در اعتراض به پرداخت نشدن «چهار ماه دستمزد و تامین نشدن مواد اولیه لازم برای راه‌اندازی مجدد فعالیت این مجتمع»، راهپیمایی و در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در راهپیمایی خود شعار می‌دادند «حقوق ما رو نمی‌دن، مرگ بر آمریکا».

پیش از این، اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داده بود که کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی در اهواز روز یکشنبه چهارم شهریور، در تجمع خود در مقابل استانداری خوزستان خواستار «افشای دست‌های پشت پرده‌ای» شده بودند که علیرغم بازگشت مالکیت این مجتمع به بانک ملی، «همچنان از تامین مواد اولیه و راه‌اندازی همه بخش‌های تولیدی شرکت و پرداخت حقوق کارگران جلوگیری می‌کنند».

کارگران معترض گفته بودند: چنانچه استاندار و نمایندگان استان خوزستان در مجلس در جمع کارگران حضور پیدا نکنند و «به سئوالات و ابهامات موجود درباره اظهارات استاندار خوزستان مبنی بر وجود دست‌های پشت پرده که اجازه فعالیت به این شرکت را نمی‌دهند پاسخ مناسبی ندهند با عزیمت به تهران، تجمع خود را به پایتخت خواهند کشاند».

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران بارها در پی تحقق نیافتن وعده‌های مسئولان در پرداخت معوقات مزدی‌شان اعتصاب و در مقابل نهادهای مختلف دولتی همانند استانداری استان خوزستان تجمع کرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا اشاره کرد که برخی از کارگران این مجتمع در ماه‌های گذشته به دلیل شرکت در اعتراض‌های صنفی بازداشت شده‌اند.

دهمین روز اعتصاب در نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه روز دوشنبه خبر داد که اعتصاب کارگران این واحد کشاورزی – صنعتی وارد دهمین روز خود شده است.

بر اساس این گزارش، کارگران نیشکر هفت‌تپه به واگذاری این شرکت و عملکرد ضعیف کارفرمای خصوصی آن معترضند و خواستار آن هستند که مالیکت این واحد به دولت بازگردانده شود.

شرکت نیشکر هفت‌تپه در اسفند سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد.

کارگران نیشکر هفت‌تپه همچنین خواستار پرداخت دستمزد معوقه خود و نیز جلوگیری از تفکیک زمین‌های شرکت و واگذاری آن به شرکت‌های جدیدالتاسیس خصوصی هستند.

خبرگزاری ایلنا نیز در این ارتباط به نقل از کارگران نیشکر هفت‌تپه نوشت: «بیش از دو ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده‌ داریم. آنقدر وضع مالی‌مان خراب شده که همه منطقه فهمیده‌اند. مغازه‌داران شوش مدتهاست که دیگر به ما جنس نسیه نمی‌فروشند. نه خانه به ما کرایه می‌دهند و نه بانک‌ها به ما تسهیلات می‌دهند».

بر اساس این گزارش، کارگران نیشکر هفت تپه همچنین به واریز نشدن حق بیمه خود و سخت و زیان‌آور محسوب نشدن شغل‌شان در لیست‌های بیمه اعتراض دارند.

تجمع کارکنان بیمارستان «امام خمینی» کرج

۲۵۰ تن از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی «امام خمینی» کرج در ادامه اعتراض‌های صنفی خود روز دوشنبه در مقابل استانداری البرز تجمع کردند و خواستار پرداخت معوقات مزدی خود (بین پنج تا ۱۰ ماه) شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارکنان بیمارستان «امام خمینی» کرج همچنین خواستار احیا و دوام فعالیت بیمارستان و حضور یک یا دو نماینده از شورای اسلامی کار بیمارستان در هیئت امنای آینده این مرکز درمانی شدند.

آنها پیش از این نیز اقدام به برگزاری تجمع‌هایی کرده اند. از جمله این تجمع‌ها،‌ روز یکشنبه بود که کارکنان بیمارستان در اعتراض به «وضعیت نابسامانی که معیشت‌شان را دچار آسیب کرده، سفره خالی در مقابل سازمان همیاری پهن کردند».

در سالیان اخیر، پرداخت نشدن دستمزدها به یکی از مشکلات مهم کارگران و کارکنان شماری از کارخانه‌ها و شرکت‌ها در مناطق مختلف ایران تبدیل شده است. این وضعیت منجر به اعتراض‌ صنفی و یا اعتصاب در این واحدها شده است.

در این ارتباط، ‌خبرگزاری ایرنا گزارش داد که شماری از کارگران شرکت «کیسون»، پیمانکار اجرای طرح قطار شهری اهواز، روز شنبه سوم شهریور، در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۶ ماه دستمزد خود برای ساعاتی، کارگاه این پروژه را بستند.

ایرنا به نقل از یکی از کارگران این شرکت نوشت که کارگران با مشکلات مالی مواجه شده‌اند و بسیاری از آنها خودرو و وسایل زندگی خود را برای گذران زندگی فروخته و بسیاری دیگر در تامین هزینه‌های معیشتی روزمره خود درمانده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران،‌ سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خبرگزاری‌های ایلنا و ایرنا و منابع خبری/ر.ب /ج
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG