لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۹

نهادهای امنیتی اسرائیل:‌ ایران آزمایش موشکی انجام نداده است


مقام‌های آمریکایی گفته‌اند فیلمی که تلویزیون ایران درباره آزمایش «موفقیت‌آمیز» نشان داد، متعلق به هشت ماه پیش بود.

نهادهای امنیتی اسرائیل می‌گویند که گزارش‌های مربوط به آزمایش موشک بالیستیک «خرمشهر» از سوی جمهوری اسلامی ایران نادرست بوده است.

پیش از این،‌ شبکه های تلویزیونی فاکس‌نیوز و سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های امنیتی آمریکا گفته بودند که چنین آزمایشی انجام نشده است.

در همین ارتباط، روزنامه هاآرتص روز چهارشنبه پنجم مهر و روزنامه جروزالم‌پست روز پنجشنبه نوشتند بررسی‌های سیستم امنیتی اسرائیل نشان می‌دهد که ایران در روزهای گذشته آزمایش موشکی انجام نداده است.

جروزالم‌پست اشاره کرد که پس از فاکس‌نیوز، سی‌ان‌ان نیز گزارش داد که رادارها و سایر تجهیزات حساس آمریکایی که قادر به ثبت تحرکاتی مانند آزمایش‌های موشکی هستند، وقوع چنین آزمایشی را ردگیری نکرده‌اند.

مقام‌های آمریکایی به این رسانه‌ها گفته‌اند فیلمی که تلویزیون ایران درباره آزمایش «موفقیت‌آمیز» نشان داد، متعلق به ماه ژانویه (هشت ماه پیش) بود و موشک پس از پرتاب در هوا منفجر شد.

ایران روز ۳۱ شهریور در سالروز آغاز جنگ عراق و ایران، موشک «خرمشهر» را با عنوان تازه‌ترین موشک بالستیک این کشور «با توان حمل چند کلاهک و برد دو هزار کیلومتر»‌ در رژه نظامی در تهران در برابر حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، به نمایش گذاشت.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، همان روز موشک «خرمشهر» را با احتساب شش موشک دوربرد دیگر ایران، در ردیف موشک‌های «اسرائیل زن» توصیف کرد.

یک روز بعد از آن، اول مهر، برخی از رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله شبکه یک تلویزیون دولتی ایران با طرح این موضوع که ایران موشک «خرمشهر» را نیز با «موفقیت» شلیک کرده، فیلمی نیز برای اثبات آن پخش کردند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، ساعاتی پس از ادعای پرتاب «موفقیت‌آمیز» موشک «خرمشهر» در توییتر نوشت: «ایران موشک دیگری با توان رسیدن به اسرائیل را آزمایش کرد. آنها همچنین با کره شمالی همکاری می‌کنند؛ توافق زیادی بین ما نمی‌تواند وجود داشته باشد».

رسانه‌های اسرائیل نیز گزارش داده بودند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، پس از این آزمایش موشکی، وزیران عضو کابینه سیاسی- امنیتی را که تنها شامل وزیران پست‌های حساس همراه با رئیس موساد و سازمان امنیت داخلی و فرمانده ارتش است، به نشستی ویژه برای بررسی آزمایش موشکی ایران فرا خوانده بود.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، هم پیش از نشست کابینه گفته بود آزمایش موشکی ایران «ثابت» می‌کند که ایران امنیت آمریکا و اسرائیل و «نه تنها منطقه، بلکه جهان آزاد را تهدید می کند».

به نوشته جروزالم‌پست، آقای لیبرمن افزوده بود: «تصور کنید چه اتفاقی رخ می‌دهد که ایران این موشک را نیز به کلاهک هسته‌ای، که در سودای آن هست، مجهز کند؛ ما نباید اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد».

XS
SM
MD
LG