لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۱۴

۴۰ نماینده مجلس خواستار بررسی علل مرگ تعدادی از بازداشت‌شدگان شدند


محمود صادقی تصویر نامه نمایندگان به علی لاریجانی را در توییتر منتشر کرده، اما به نام دیگر امضا کنندگان اشاره‌ نکرده است

محمود صادقی، نماینده مجلس از تهران، اعلام کرد که بیش از ۴۰ تن از نمایندگان قوه مقننه با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، خواستار تشکیل یک گروه مستقل برای بررسی علل مرگ تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌ها شدند.

آقای صادقی تصویر این نامه را در توییتر منتشر کرده، اما به نام دیگر امضا کنندگان اشاره‌ نکرده است.

در این نامه با اشاره به اینکه «مسئولین ذیربط»، علت فوت سینا قنبری و وحید حیدری را «خودکشی» اعلام کرده اند گفته شده است که «لکن بعضی از بستگان و شهود عینی این ادعا را مورد تردید قرار می دهند».

مقام‌های ایران در روزهای گذشته خبر جان‌باختن سینا قنبری، در قرنطینه زندان اوین و وحید حیدری، در بازداشتگاهی در اراک، را تائید کرده و گفته‌اند آن‌ها «خودکشی کرده‌اند».

محسن عادلی، شهروند دیگری‌ست که گفته می‌شود در زندان دزفول جان خود را از دست داده‌است.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، نیز روز شنبه ۲۳ دی، گفته بود «سه نفر از بازداشتیان» اعتراضات اخیر، «در زندان‌های ایران» جان خود را از دست داده‌اند و نمایندگان مجلس «پیگیر موضوع هستند».

آقای مطهری نیز گفته که در گزارشی در مورد مرگ این سه تن، دلیل مرگ آنان، «خودکشی» عنوان شده‌است.

انتشار خبر «خودکشی» بازداشت‌شدگان در حالی‌ست که کمپین حقوق بشر در ایران، به نقل از نزدیکان وحید حیدری گزارش داده، در زمان رویت جنازه، روی سر او آثار ضرب و شتم و کبودی دیده شده است.

در توئیت محمود صادقی آمده است که نمایندگان امضاکننده نامه به علی لاریجانی نوشته‌اند که خبرهای تایید نشده، حاکی از فوت تعداد بیشتری از بازداشت شدگان است.

این نمایندگان مجلس، در نامه خود به علی لاریجانی خواستار یافتن مقصرین احتمالی و اعلام موضوع به مجلس شده‌اند.

انتشار این نامه از سوی محمود صادقی پس از آن انجام شد که بر اساس برخی گزارش ها، جنازه سارو قهرمانی، یکی دیگر از معترضین بازداشت شده در تظاهرات روزهای اخیر، به خانواده‌اش تحویل داده شد.

در این ارتباط، کمیته پیگیری بازداشت‌های۹۶ روز شنبه ۲۳ دی، خبر داد که جنازه سارو قهرمانی، ۲۴ ساله، از سوی «نیروهای امنیتی به پدر و مادر وی تحویل شد».
به گفته این کمیته، جنازه سارو قهرمانی فقط در حضور «پدر و مادر و بدون حضور دیگر اعضای خانواده در بهشت محمدیه سنندج به خاک سپرده شده است».

هنوز هیچ مقام رسمی جمهوری اسلامی در مورد نحوه مرگ این شهروند سنندجی توضیحی نداده‌است.

پیش از این، محمود صادقی،‌ یکی دیگر از نمایندگان مجلس، در حساب کاربری خود در توئیتر در مورد تکرار «کهریزک دوم»‌ هشدار داده بود. اشاره او کشته‌شدن شماری از معترضان سال ۱۳۸۸ در بازداشتگاه کهریزک تهران بود.

سازمان عفو بین‌الملل نیز خواستار انجام «تحقیقات فوری» در مورد گزارش‌های مربوط به چند «خودکشی» در زندان‌های ایران، در پی بازداشت‌های معترضان در ایران شده‌است.

به گفته منابع رسمی جمهوری اسلامی، در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ حدود ۳۷۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

توئیتر و منابع خبری/ب.ک
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG