لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۵

ارتش عراق آخرین شهر تحت تصرف داعش در این کشور را بازپس گرفت


عکس مربوط به آزادسازی شهر القائم و اهتزاز پرچم عراق در آن

ارتش عراق در بیانیه‌ای رسمی که روز جمعه، ۲۶ آبان‌ماه، منتشر شد از بازپس‌گیری شهر کوچک راوه در شمال غربی این کشور، آخرین شهر تحت تصرف گروه حکومت اسلامی در عراق، خبر داد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود از این عملیات، بازپس‌گیری شهر راوه را نشانه «پایان حکمرانی خلافت خودخوانده داعش بر این سرزمین» توصیف کرده است.

سخنگوی ارتش عراق نیز اعلام کرد با بازپس‌گیری کامل راوه، می‌توان گفت داعش به طور کامل مناطق تحت کنترل خود در عراق را از دست داده است.

آزادسازی راوه حدود دو هفته پس از آزادی القائم رخ می‌دهد که آخرین پایگاه مهم داعش در عراق به شمار می‌رفت.

راوه و القائم، هر دو در استان انبار عراق، از اولین مناطقی بودند که در سال ۲۰۱۴ به تصرف گروه حکومت اسلامی درآمدند.

این دو شهر، روی نقشه در مقابل استان دیرالزور سوریه قرار دارند که بخش‌های زیادی از آن به‌تازگی از تصرف داعش خارج شد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، در پیامی ویژه به مناسبت آزادسازی شهر راوه،‌ این پیروزی «تنها در عرض چند ساعت» را به مردم و ارتش عراق تبریک گفت.

بازپس‌گیری شهر راوه فصل تازه‌ای از دفتر شکست‌های گروه حکومت اسلامی، داعش، است که تابستان گذشته با آزادسازی شهر موصل آغاز شد.

موصل همان شهری است که این گروه در سال ۲۰۱۴ از آن اعلام موجودیت و خلافت کرد.

از آن زمان تاکنون یعنی در عرض تنها پنج ماه گروه حکومت اسلامی یکی پس از دیگری شهرهای مهم تحت تصرف خود را از دست داده است.

شهر رقه در سوریه، پایتخت این گروه، در پایان مهرماه گذشته به دست نیروهای کرد و عرب سوری تحت‌الحمایه آمریکا آزاد شد، اتفاقی که تحول دیگری در زمینه نابودی داعش به شمار می‌رفت.

در پایان شهریورماه نیز ارتش عراق اعلام کرده بود که نیروهای داعش را از منطقه مرزی با سوریه واقع در غرب رود فرات عقب رانده و شهر عکاشات در غرب استان انبار به ‌طور کامل به دست نیروهای عراقی افتاد.

از استان انبار در شمال غربی عراق و هم‌مرز با استان دیرالزور در سوریه تنها دو شهر القائم و راوه در دست داعش باقی مانده بود که این دو نیز در عرض چند هفته آزاد شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG