لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۱

اقلیم کردستان: توافق نیروهای عراقی و پیشمرگه‌ها برای آتش‌بس


پیشمرگه‌های کرد و نیروهای دولت مرکزی عراق دوشادوش یکدیگر علیه گروه «خلافت اسلامی» جنگیده‌اند

دولت اقلیم کردستان عراق روز جمعه اعلام کرد که نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد در مورد توقف درگیری‌ها در شمال عراق به توافق رسیده‌اند.

جزییات دقیق این آتش‌بس هنوز مشخص نشده است اما یکی از سخنگویان ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا پیش از این گفته بود که این توافق در صورت نهایی شدن شامل تمامی جبهه‌های نبرد خواهد شد.

وی برخلاف گفته‌های مقامات اقلیم کردستان بعدازظهر جمعه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز عنوان کرده که مذاکرات هنوز ادامه دارد و توافق قطعی نشده است.

این در حالی است که دولت اقلیم کردستان در اربیل می‌گوید که آتش‌بس از ساعت یک بامداد روز جمعه به اجرا گذاشته شده است.

وهال علی مسئول روابط عمومی دفتر مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان به دراین باره خبرگزاری رویترز گفت: «آتش‌بس اجرا شده و ادامه دارد. اقدامات دیپلماتیک برای تعیین تاریخ مذاکرات بین بغداد و اردبیل در جریان است.»

در این حال دولت مرکزی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در تماس با حیدر عبادی نخست وزیر عراق خواستار آغاز مذاکرات رسمی شده است.

پیشمرگه‌های کرد، نیروهای دولت مرکزی عراق و شبه نظامیان شیعه دوشادوش یکدیگر علیه گروه «خلافت اسلامی» جنگیده‌اند ولی با شکست این گروه در عراق اکنون اتحاد قبلی در هم شکسته است.

در واکنش به همه پرسی استقلال در کردستان عراق که روز سوم مهر برگزار شد نیروهای دولت مرکزی عراق و شبه نظامیان حشد الشعبی تهاجم نظامی خود به سوی مناطق تحت کنترل کردها را آغاز کردند.

هدف از این عملیات تصرف مناطق مورد اختلاف بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان و همینطور گذرگاه‌های مرزی و میادین وتاسیسات نفتی است.

شهر کرکوک که در مناطق نفت خیز قرار دارد بدون هیچ مقاومت موثری توسط نیروهای دولت مرکزی تصرف شد اما پیشمرگه‌های کرد همزمان با عقب نشینی به سوی قلمرو رسمی اقلیم کردستان مقاومت را شروع کرده‌اند.

شدیدترین درگیری‌ها در شمال غربی عراق روی داده است. پیشمرگه‌های کرد می‌کوشند کنترل خود بر گذرگاه‌های مرزی با ترکیه و سوریه و یکی از تاسیسات اصلی انتقال نفت کردستان از مسیر ترکیه را حفظ کنند.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در ژنو به خاطر عدم توافق دو طرف بر سر یک راه حل صلح‌آمیز اظهار تاسف کرد و از نخست وزیر عراق خواست تغییر موضع اقلیم کردستان و تمایل به مذاکره از سوی کردها را بپذیرد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گفت قبل از هرگونه مذاکره‌ای با مقامات اقلیم کردستان آنها باید نتیجه همه پرسی استقلال را لغو کنند. او در بیانیه‌ای که هنگام سفر به ایران صادر شد گفت: «ما هیچ چیز دیگری به غیر از لغو نتیجه همه‌پرسی و احترام به قانون اساسی را نمی‌پذیریم.»

XS
SM
MD
LG