لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۶

اسرائیل، ایران و حزب‌الله را به تولید موشک‌های نقطه‌زن در دره بقاع متهم کرد


دو نقشه هوایی که در حساب کاربری ارتش اسرائیل به زبان فارسی در توئیتر منتشر شده‌است

ارتش اسرائیل می‌گوید حزب‌الله لبنان و حامی اصلی‌اش، جمهوری اسلامی، در دره بقاع کارخانه موشک‌های نقطه‌زن بنا کرده‌اند و اکنون تجهیزات کلیدی را به مناطق غیرنظامی و مسکونی بیروت برده‌اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که روز ۱۲ شهریور ماه منتشر کرده مدعی شده گروه حزب‌الله «از ترس حملات» این کشور به پایگاه‌ها و تجهیزاتش، ادوات کلیدی موشک‌ها را به «منطقه‌ای غیرنظامی در بیروت»، پایتخت لبنان، منتقل کرده‌است.

با این حال در این بیانیه مشخص نیست این اتفاق و «نقل و انتقالات» در چه زمانی رخ داده‌است.

دره بقاع در شرق لبنان در ۳۰ کیلومتری بیروت، پایتخت این کشور قرار دارد.

به گفته ارتش اسرائیل کارخانه واقع در دره بقاع «اهمیت فوق‌العاده‌ای» برای حزب‌الله داشت. اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی که نامش فاش نشده می‌گوید کارخانه مذکور هنوز عملیاتی‌ست، اما تجهیزات کلیدی و مهم را در اختیار ندارد.

ارتش اسرائیل در حساب کاربری خود به زبان فارسی در توئیتر نیز با انتشار نقشه‌های هوایی از محلی که می‌گوید «سایت تولید و تبدیل موشک نقطه‌زن در شمال نبی‌شیت است»، اظهارات مشابهی را مطرح کرده‌است.

اسرائیل می‌گوید «این سایت بخشی از طرح تولید سلاح دقیق است و اخیرا در این سایت فعالیت‌هایی شناسایی شده که حاکی از راه‌اندازی آن به عنوان محل تولید موشک‌های دقیق است».

روزنامه هاآرتص به نقل از ارتش اسرائیل می‌گوید قرار بود با تغییرات در ساختار موشک‌ها، حزب‌الله به بردی بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر دست یابد و شعاع تخریب را نیز تا ده متر از محل اصابت موشک افزایش دهد.

حزب‌الله لبنان هنوز واکنشی به بیانیه و نقشه‌های ارتش اسرائیل نشان نداده‌است، هرچند رهبر این گروه پیشتر نیز از «موشک‌های نقطه‌زن» سخن گفته بود. برای نمونه در بهمن ماه سال پیش حسن نصرالله از «موشک‌های نقطه‌زنی» سخن گفته بود که «علی‌رغم دقت از برد کافی برای هدف قراردادن حیفا و تل‌آویو» برخوردار هستند.

نصرالله البته گفته بود این موشک‌ها در خاک لبنان تولید نمی‌شوند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هفتم شهریور ماه ایران و حزب‌الله را به تلاش برای اجرای پروژه تولید موشک در لبنان متهم، و تهدید کرده بود که اسرائیل این پروژه را از بین خواهد برد.

مقام‌های اسرائیل بارها تاکید کرده‌اند برای حفظ امنیت آن کشور در هر کجا که لازم باشد دست به عمیات خواهند زد. اسرائیل در سوم شهریور ماه به محل حضور گروه «جبهه خلق برای آزادی فلسطین»، از متحدان چپ‌گرای حزب‌الله، در دره بقاع، حمله هوایی انجام داده‌ بود.

جنگنده‌های اسرائیلی بارها به اماکنی در سوریه، از جمله مراکزی که گفته می‌شود «مراکز توسعه موشکی» هستند حمله کرده‌است.

بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان نیز اخیرا درگیری‌هایی رخ داده‌است. در عین حال که رئیس‌جمهوری لبنان نیز اسرائیل را متهم کرده به کشورش «اعلام جنگ» کرده‌است.

اسوشیتدپرس، توئیتر، هاآرتص، العالم، رادیو فردا/ت

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG