لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۰۱

اتحادیه اروپا نامه بدون امضای جانسون برای تاخیر در برگزیت را دریافت کرد


دونالد توسک گفته است، در خصوص در خواست بریتانیا با رهبران اروپایی رایزنی خواهد کرد.

دونالد توسک، رئیس کمیسیون اروپا بامداد یکشنبه ۲۸ مهرماه اعلام کرد که نامه درخواست نخست وزیر بریتانیا برای تاخیر در خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت، را دریافت کرده است.

دونالد توسک در توییتی گفته است، در این خصوص با رهبران اروپایی رایزنی خواهد کرد.

به گزارش رویترز، بوریس جانسون نامه درخواست تاخیر را بدون امضا فرستاده است و به همراه این نامه دو سند دیگر را ارسال کرده است.

طبق این گزارش در یکی از این اسناد که بوریس جانسون آن را امضا کرده، آمده است، تعویق برگزیت راه حل نیست.

خبرنگار روزنامه فایننشال تایمز در بروکسل نیز می‌گوید؛ بوریس جانسون در این نامه نوشته است: من از زمانی نخست وزیر شدم خیلی صریح اعلام کردم، و امروز دوباره در مجلس گفتم، دیدگاه من و موضع دولت این است که تاخیر بیشتر به منافع بریتانیا و شرکای ما در اتحادیه اروپا و همچنین روابط بین ما آسیب می‌زند.

به گزارش رویترز٬ بوریس جانسون در ادامه گفته است: کاملاً ممکن است که دوستان ما در اتحادیه اروپا درخواست پارلمان بریتانیا برای تأخیر بیشتر را رد کنند (یا سریع تصمیم نگیرند).

پیشتر یک منبع مطلع اتحادیه اروپا به خبرگزاری فرانسه گفته بود، دونالد توسک و بوریس جانسون شامگاه شنبه تلفنی صحبت کردند و نخست وزیر بریتانیا تأیید کرد که نامه درخواست تعویق برگزیت را امروز برای دونالد توسک ارسال می‌کند.

این منبع اروپایی اضافه کرده است: دونالد توسک در حال رایزنی با رهبران اروپایی در خصوص چگونگی واکنش به درخواست تازه بریتانیا است و این می تواند چند روز طول بکشد.

بوریس جانسون پیشتر بارها گفته بود در هیچ صورت حاضر نیست مهلت ۳۱ اکتبر را به تعویق بیندازد و تاکید کرده بود که حاضر به مذاکره با اتحادیه اروپا بر سر درخواست تعویق برگزیت نیست.

پارلمان بریتانیا روز شنبه طرحی را به تصویب رساند که خواستار تعویق سه ماهه در خروج این کشور از اتحادیه اروپا شد. بوریس جانسون موظف بود طبق قانون این نامه را تا پیش از روز یکشنبه برای اتحادیه اروپا بفرستد.

مهلت اجرای برگزیت ۳۱ اکتبر (کمتر از دو هفته دیگر) است اما بر اساس طرحی که شنبه به تصویب رسید، نخست‌وزیر بریتانیا باید تا نیمه‌شب شنبه (ساعت ۲۴ به وقت اروپای مرکزی و ساعت ۲۳ به وقت لندن) کتبا به اتحادیه اروپا اعلام کند که خواستار موکول کردن برگزیت به ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ است.

ترزا می، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، پس از سه بار شکست در تصویب توافق مدنظرش در پارلمان بریتانیا سرانجام مرداد امسال از مقام خود استعفا کرد.

جانشین او، بوریس جانسون، پس از کشمکش‌های فراوان سرانجام طرح مورد نظر خود درباره اجرای برگزیت را روز ۲۵ مهر به تصویب اتحادیه اروپا رساند و قرار بود پارلمان بریتانیا این طرح را در نشستی فوق‌العاده در روز شنبه بررسی کند.

پارلمان بریتانیا همچنین قرار بود روز شنبه علاوه بر طرح بوریس جانسون، سه طرح پیشنهادی دیگر را نیز به رأی بگذارد اما با تصویب طرح موسوم به لتوین، سه طرح دیگر مطرح نشدند.

بنابر طرحی که اولیور لتوین ارائه کرد و با ۳۲۲ رأی موافق به تصویب رسید، حتی اگر طرح بوریس جانسون درباره شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به تصویب نهایی پارلمان برسد، اجرای برگزیت باید سه ماه به تعویق بیفتد.

پارلمان بریتانیا به طور معمول در روزهای شنبه و یکشنبه جلسه ندارد و این جلسه فوق‌العاده نخستین جلسه‌ای بود که در طول ۳۷ سال گذشته در روز شنبه برگزار می‌شد.

اعتراضات در بیرون پارلمان

از صبح شنبه و پیش از آغاز نشست پارلمان بریتانیا شمار زیادی از مخالفان برگزیت تجمعاتی در لندن برگزار کردند و عده‌ای نیز برای حضور در نشست پارلمان صف کشیدند.

به گزارش رویترز، صدها هزار تن از مخالفان برگزیت که روز شنبه به سوی پارلمان راه‌پیمایی کردند، پس از تصویب طرح لتوین که خواستار تعویق اجرای برگزیت می‌شود فریادهای شادی سر دادند.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه و رادیوفردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG