لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۰۱

سعد حریری: دولت آینده لبنان تا ۱۰ روز دیگر تشکیل می‌شود


سعد حریری که از سوی رئیس جمهوری لبنان مامور تشکیل کابینه جدید شده است، پنجشنبه ۱۲ مهرماه گفت دولت جدید بین یک هفته تا ۱۰ روز آینده تشکیل می شود چرا که مشکلات اقتصادی موجود اجازه تاخیر بیشتر در این زمینه را نمی‌دهد.

به گزارش رویترز از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه مه در لبنان به دلیل اختلافات بین گروه ها و احزاب حاضر در پارلمان لبنان دولت جدید هنوز تشکیل نشده است.

سعد حریری در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: وضعیت اقتصادی بسیار دشوار است و دیگر نمی توان اختلافات را تحمل کرد.

آقای حریری اضافه کرده است: راه حل هایی وجود دارد که (رئیس جمهوری میشل عون) و من در خصوص آنها بحث و گفت‌وگو کرده ایم.طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده دولت (جدید) تشکیل خواهد شد.

رویترز می گوید، طی پنج ماه گذشته یعنی از زمانبرگزاری انتخابات پارلمانی، سعد حریری بارها درخصوص تشکیل کابینه جدید ابراز خوش بینی کرده بود.

احزاب و گروههای اصلی در پارلمان لبنان که کرسی‌های آن بر أساس طوایف مختلف قومی و مذهبی تشکیل دهنده لبنان تقسیم شده است، بر سر تقسیم وزارتخانه اختلاف دارند.

رویترز می افزاید، این در حالی است کمک کنندگان خارجی به لبنان خواستار پایان این اختلافات و آغاز به کار دولت جدید هستند.

در فروردین ماه سال جاری درکنفرانس پاریس شماری از کشورها وعده دادند میلیاردها دلار را برای کمک به حل بحران انسانی در لبنان و توسعه این کشور اختصاص دهند. اما این کشورها این کمک ها را مشروط به اصلاحاتی در لبنان کرده اند.

سعد حریری با این حال هرگونه فشار خارجی برای تشکیل کابینه را رد کرد و گفت: ما می بایست با از خود گذشتگی با یکدیگر همکاری کنیم.

انتخابات پارلمانی لبنان که پس از ۹ سال در ماه مه برگزار شد، به بن‌بست سیاسی در این کشور بر سر قانون جدید انتخابات و افزایش طول دوره فعالیت پارلمان پایان داد. موقعیت حزب‌الله لبنان و متحدانش در این انتخابات بهبود یافت.

نظام سیاسی لبنان بر پایه تقسیم قوا میان گروه‌های مختلف بنیان‌گذاری شده‌است.

رئیس‌جمهوری از میان مسیحیان، نخست‌وزیر از میان مسلمانان سنی و رئیس پارلمان از میان مسلمانان شیعه انتخاب می‌شود.

کرسی‌های پارلمان و مناصب دولتی هم به‌طور مساوی میان مسلمانان و مسیحیان تقسیم شده‌است.

با استفاده از گزارش رویترز و رادیو فردا؛ خ.
XS
SM
MD
LG