لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۳۵

شهردار تهران در مورد اتهام تخلف مالی: منظورم نیروی انتظامی نبود


محمدعلی نجفی، شهردار تهران

پس از آنکه شهردار تهران در گزارشی گفت که محمدباقر قالیباف در همدستی با «یکی از شرکت‌های نیروی انتظامی»، تخلف مالی انجام داده‌اند، و در پی شکایت نیروی انتظامی از این موضوع، محمدعلی نجفی اعلام کرد که منظورش، نیروی انتظامی نبوده‌است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای روز سه‌شنبه سوم بهمن، در حاشیه همایش ملی آلودگی هوا و صدا به خبرنگاران گفت: در گزارشی که در شورا ارائه شد، «گفتم که قراردادی با فردی در دانشگاه پلیس بسته شده و منظور من از طرف قرارداد شخص حقیقی بود نه نیروی انتظامی.»

شهردار تهران روز ۲۴ دی «گزارش تحویل و تحول مدیریت شهری» را به شورای شهر پایتخت ارائه کرد.

او در این گزارش اعلام کرد که در دوره محمدباقر قالیباف، شهردار سابق، شهرداری تهران قراردادی با یکی از شرکت‌های نیروی انتظامی به مبلغ یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان امضا کرد که به گفته نجفی، تنها ۱۷۳ میلیون تومان آن به آن شرکت پرداخت شد.

به گزارش آقای نجفی، از مبلغ این قرارداد، یک میلیارد و ۲۵۳ میلیون تومان دیگر به حساب رئیس دفتر یکی از معاونان وقت شهردار سابق واریز شد و «این پول نیز خرج انتخابات شده‌است».

در پی انتشار این گزارش، معاونت حقوقی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای ضمن «غیر واقعی» خواندن این گزارش، گفت که از شهرداری تهران برای ارائه این «گزارش بدون مستندات قانونی» شکایت کرده‌است.

نیروی انتظامی به طور تلویحی شهردار تهران را به «تشویش اذهان عمومی» متهم کرده و همچنین از تیتر برخی روزنامه‌ها با عنوان «اختلاس جدید شهرداری و ناجا در زمان انتخابات» نیز انتقاد کرده‌است.

پیش از این اطلاعیه، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، نیز روز ۳۰ دی، از گزارش آقای نجفی انتقاد کرده و گفته بود: «اعلام موارد فساد بدون دلیل و اثبات و بدون تصویب در مرجع رسمی محل اشکال است».

محمدعلی نجفی در بخش دیگری از سخنانش گفت که قرارداد یادشده «با بخش خصوصی بسته شده» و «متأسفانه برخی رسانه‌ها در انعکاس خبر، طرف قرارداد را ناجا اعلام کردند».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای نجفی در این روز در صحن علنی شورا در مورد «دریافت مبلغی توسط یکی از دانشجویان دانشگاه پلیس در دوره شهردار قبلی» گفت: «من در آن زمان موضوع و طرف صحبتم اصلاً ناجا نبود من در خصوص یک عضو دانشگاه صحبت کردم، اما به نظر می‌رسد، مسئولان ناجا دقت نکردند، حتی روز بعد هم مرکز روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طرف صحبت من ناجا نبوده‌است و من هم شنیده‌ام که شکایتی صورت گرفته‌است».

شهردار تهران در جریان گزارش تحویل و تحول مدیریت شهری پایتخت در شورای شهر گفت که «اواخر سال گذشته، قراردادی با فردی در دانشگاه پلیس به مبلغ یک میلیارد تومان به منظور تدوین شاخص ارزیابی عملکرد منعقد می‌شود که ارزش گزارش ارائه شده ۱۰ میلیون تومان هم نیست».

گزارش روز یکشنبه محمدعلی نجفی به غیر از این مورد، اتهام‌های بزرگ دیگری را نیز متوجه شهردار پیشین تهران می‌کند که خبری در مورد وضعیت رسیدگی به آنها یا واکنش مقامات به این اتهامات مالی منتشر نشده‌است.

در گزارش آقای نجفی، محمدباقر قالیباف و مدیران سابق شهرداری تهران به مواردی چون «استخدام ناگهانی ۱۳ هزار نفر در آستانه انتخابات»، «خیانت در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری» و «واگذاری سلیقه‌ای ۶۷۴ ملک» هم متهم شده‌اند.

محمدعلی نجفی هنگام ارائه این گزارش گفت که شهرداری تهران قصد دارد که گزارش چهار یا پنج مورد از «تخلفات» دوره شهرداری محمدباقر قالیباف را به قوه قضائیه ارسال کند.

محمدباقر قالیباف که ۱۲ سال بر صندلی شهرداری تهران تکیه زده بود تابستان امسال پس از شکست اصول‌گرایان در انتخابات شورای شهر تهران، از سمت خود کنار گذاشته شد و محمدعلی نجفی، نزدیک به اصلاح‌طلبان، جایگزین او شد.

آقای قالیباف، از چهره‌های اصول‌گرا، پیش از تصدی سمت شهردار تهران، فرماندهی نیروی انتظامی را به عهده داشت. وی هنگامی که در ساختمان شهرداری مستقر شد بسیاری از همکاران خود در نیروی انتظامی را به این نهاد منتقل کرد.

محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ بود و حامیان حسن روحانی، او را به استفاده از بودجه شهرداری برای انتخابات ریاست‌جمهوری متهم کردند. وی در نهایت تحت فشار اصول‌گرایان به نفع ابراهیم رئیسی، دیگر نامزد اصول‌گرا، انصراف داد.

شهرداری تهران از نهادهای مهم در ایران است که همواره به «فساد» و «ریخت‌وپاش مالی» متهم است، تا جایی که مرتضوی الویری، شهردار پیشین و عضو شورای فعلی شهر تهران، مردادماه امسال اذعان کرد که «فساد» در این سازمان نهادینه شده‌است.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایرنا، ایلنا و ایسنا. پ.پ/ب.ک.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG