لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۳

ادامه اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری در مقابل سفارت ایران در لندن


ریچارد رتکلیف را در این تجمع شماری از بستگان و دوستانش و برخی دیگر از شهروندان همراهی می‌کنند.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری که روز شنبه خبر داد همسرش در زندان اوین بار دیگر دست به اعتصاب غذا زده است، روز یکشنبه نیز به حضور خود در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن ادامه داد.

آقای رتکلیف گفته است در همراهی با همسرش، او نیز اعتصاب غذا می‌کند.

ریچارد رتکلیف را در این تجمع شماری از بستگان و دوستانش و برخی دیگر از شهروندان همراهی می‌کنند.

دفتر عفو بین‌الملل در بریتانیا نیز از کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته است علاوه بر امضای توماری برای درخواست آزادی نازنین زاغری، این موضوع را خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز توئیت کنند.

شماری از شهروندان بریتانیایی با ضبط ویدئوهایی کوتاه خواستار آزادی نازنین زاغری شده‌اند و عفو بین‌الملل این ویدئوها را در حساب خود در توئیتر بازنشر کرده است.

نازنین زاغری اعلام کرده که از روز شنبه ۲۵ خرداد «در اعتراض به حبس ناعادلانه خود» و همزمان با پنجمین زادروز دخترشان دست به اعتصاب غذا زده است.

وی دی‌ماه پارسال نیز همراه با نرگس محمدی و در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی به مدت سه روز اعتصاب غذا کرده بود.

از سوی دیگر حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در لندن، روزهای شنبه و یکشنبه در چند پیام توئیتری، بدون نام بردن از خانواده زاغری‌رتکلیف، به «مسدود» شدن مسیر ورود به سفارت اعتراض کرد.

وی در یکی از توئیت‌هایش تصویری از مصاحبه یک نشریه انگلیسی با ریچارد رتکلیف را منتشر کرد و با اشاره به ادامه تجمع در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن نوشت: «ظاهرا در سیاست داخلی بریتانیا گیر افتاده‌ایم».

سفیر جمهوری اسلامی در لندن توضیحی در باره ارتباط بین تجمع اعتراضی فعلی در برابر ساختمان سفارت با «سیاست داخلی بریتانیا» نداده است.

به نوشته نشریه «ایونینگ اکسپرس»، ریچارد رتکلیف به یک برنامه‌ تلویزیونی گفته بود که اظهارنظر سال گذشته بوریس جانسون، وزیر خارجه وقت بریتانیا، درباره خانم زاغری باعث «رنجش» او شد و آقای جانسون نیز «برای تصحیح تلاش کرد و قولی داد که نتوانست عملی کند».

بوریس جانسون گفته بود: «وقتی به کار نازنین زاغری‌ـ‌ رتکلیف نگاه می‌کنم، می‌بینم که آن طور که من فهمیدم فقط به مردم روزنامه‌نگاری درس می‌داد. باورنکردنی است».

اشاره به تدریس روزنامه‌نگاری توسط خانم زاغری بلافاصله با واکنش بنیاد تامسون رویترز روبه‌رو شد و این نهاد تصحیح کرد که نازنین زاغری «هرگز» به کار آموزش روزنامه‌نگاران نپرداخته و خود او روزنامه‌نگار نیست.

مقامات ایران این سخن بوریس جانسون را مدرکی بر گناهکاری نازنین زاغری دانستند اما وزارت خارجه بریتانیا ضمن تصحیح سخنان آقای جانسون تاکید کرد که چنین امری هیچ اتهامی را توجیه نمی‌کند.

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، در فروردین ۱۳۹۵، زمانی که همراه با دختر خردسالش به ایران سفر کرده بود بازداشت و به «تلاش برای براندازی» حکومت ایران متهم شد، اتهام‌هایی که او و وکیلش رد کرده‌اند.

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده تا در ازای آزادی نازنین زاغری، ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول مربوط به معامله دوران شاه را به ایران بازپرداخت کند.

وزارت خارجه ایران اما این گزارش ها را تکذیب کرده است.

به جز نازنین زاغری تعدادی از شهروندان ایرانی- بریتانیایی و یا ایرانیان ساکن بریتانیا نیز در ایران زندانی شده‌اند.

از جمله ارس امیری، فعال فرهنگی و دانشجوی دانشگاه کینگستون بریتانیا، که پارسال بازداشت و آزاد شده بود، اکنون به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

باس عدالت، شهروند ایرانی‌- بریتانیایی و استاد ریاضی و علوم کامپیوتری دانشگاه امپریال کالج لندن، اوایل اردیبهشت پارسال بازداشت و دی‌ماه آزاد شد.

منابع: خبرگزاری‌ رویترز، شبکه‌های اجتماعی و رادیوفردا/ا. م./ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG