لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۶

کره شمالی دست‌کم «یک موشک میان‌برد پرتاب کرده است»


وزیر دفاع کره جنوبی تایید کرد که کره شمالی صبح شنبه ۱۴ اردیبهشت از سواحل شرقی این کشور دست‌کم یک موشک کوتاه برد پرتاب کرده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، این مقام دولت کره جنوبی همچنین اضافه کرده که مقامات کشورش همراه با ایالات متحده در حال بررسی جزییات این رویداد هستند.

سی‌ان‌ان می‌گوید که پرتاب این موشک ساعت ۹ و ۶ دقیقه صبح شنبه به وقت محلی در کره شمالی انجام شده است. اما از سویی برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارند که تعداد موشک‌های شلیک شده بیشتر از یک فروند بوده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از رسانه‌های کره جنوبی گزارش داده کره شمالی چندین موشک به دریا شلیک کرده که مسافت طی شده آنها بین ۷۰ تا ۲۰۰ کیلومتر بوده است.

کره شمالی اواخر فروردین ماه نیز اعلام کرده بود که «یک سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده را آزمایش کرده است». اما همان زمان وزارت دفاع ایالات متحده گفت که ارتش این کشور نتوانسته پرتاب هیچ موشکی را تشخیص بدهد.

با این حال کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به ستایش از ظرفیت‌های این سلاح پرداخت و آن را رخدادی تاریخی در کشور خود نامید.

این تحولات در شرایطی صورت می‌گیرد که دومین دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با کیم جونگ اون که با هدف دستیابی به توافقی برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی صورت گرفته است، بی‌نتیجه ماند.

اگر تایید شود که کره شمالی بر خلاف ممنوعیت‌ها دست به آزمایش موشک بالستیک زده است، این اولین آزمایش پیونگ‌یانگ پس از شلیک موشک بالستیک بین قاره‌ای در سال ۲۰۱۷ خواهد بود.

کره شمالی در آن سال اعلام کرد که سه موشک بین‌قاره‌ای را آزمایش کرده و هر سه این آزمایش‌ها موفقیت‌آمیز بوده است. کارشناسان معتقدند که موشک بالستیک هاوسانگ ۱۵ احتمالا بتواند نقاط بسیاری را در ایالات متحده هدف قرار دهد.

منابع: شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، رونامه گاردین؛ س.ن

دیدن نظرات (۱۲)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG