لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۳

دستور توقف فعالیت شرکت‌های کره شمالی در چین


مقام های کره شمالی در حال بازدید از یک منطقه اقتصادی چین (عکس از آرشیو)

چین روز پنجشنبه ششم مهرماه در راستای اجرای قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان مل متحد علیه پیونگ یانگ دستور توقف فعالیت شرکت های کره شمالی در خاک خود را صادر کرده است.

چین مهم ترین شریک تجاری کره شمالی محسوب می شود و همکاری پکن برای موفقیت در اعمال تحریم ها علیه پیونگ یانگ بسیار مهم محسوب می شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت تجارت چین اعلام کرده است،شرکت‌های متعلق به کره شمالی می بایست طی ۱۲۰ روز پس از صدور قطعنامه تحریمی شورای امنیت فعالیت‌های خود را در خاک چین متوقف کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲۰ شهریور سال جاری در واکنش به ششمین آزمایش هسته ای کره شمالی،‌تحریم ها علیه پیونگ یانگ رابه اتفاق آرا تشدید کرد. این تحریم ها صادرات منسوجات کره شمالی و واردات نفت خام به این کشور را هدف قرار داد. این نهمین قطعنامه تحریمی علیه کره شمالی از سال ۲۰۰۶ تاکنون بود.

در حالی وزارت تجارت چین دستور توقف فعالیت شرکت های کره شمالی را صادر کرده است که وزارت خارجه این کشور در همین روز خواستار حل و فصل بحران در شبه جزیره کره از طریق مذاکره شده است.

لی کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است، مناقشه هسته ای شبه جزیره کره موضوعی است که به ثبات و امنیت منطقه مربوط می شود. برای شکستن بن بست در خصوص این موضوع همه طرف های ذینفع می بایست صداقت و جدیت خود را نشان دهند.

آسوشیتدپرس می گوید، به رغم این که چین به عضو دارای حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه تحریمی اخیر علیه کره شامل رای مثبت داد اما این کشور نگران است فشارهای جامعه بین المللی باعث فروپاشی حکومت این کشور بشود.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل پس از تصویب دور اخیر تحریم ها علیه کره شمالی گفته بود، پیونگ یانگ هنوز به طور کامل پیامدهای این تحریم ها را احساس نکرده است.

خانم هیلی با مهم دانستن این تحریم ها تاکید کرده است، زمان بیشتری نیاز است تا تاثیر این تحریم مشخص شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG