لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۶

«تا زندانیان از تهران خارج نشدند، آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار را به ایران نفرستاد»


جیسون رضاییان به همراه مادر و همسرش پس از خروج از ایران.

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز چهارشنبه به نقل از مقام‌های دولتی و منابع آگاه گزارش داده است که آمریکا تازمانی که سه زندانی آمریکایی ایرانی تبار از تهران خارج نشدند، اجازه ارسال ۴۰۰ میلیون دلار به ایران را نداد.

این روزنامه به نقل از مقام‌های آمریکایی و منابع مطلع می گوید، در ۱۷ ژانویه دولت آمریکا تا زمانی که هواپیمای سوییس ایر حامل سه زندانی آمریکایی از فرودگاه تهران پرواز نکرد، اجازه نداد که یک هوایپمای ایرانی حامل ۴۰۰ میلیون دلار از فرودگاه ژنو به مقصد تهران پراوز کند.

وال استریت جورنال روز ۱۳ مرداد گزارش داد که دولت باراک اوباما همزمان با آزادی آمریکایی‌های ایرانی تبار از زندان‌های ایران، معادل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را با هواپیما به تهران فرستاده است. این پول نیز به صورت ارزهای یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها تحویل ایران شده است.

مقام‌های ایران می گویند،۴۰۰ میلیون دلار پرداخت شده از سوی آمریکا «بخشی از حساب خرید‌های نظامی رژیم گذشته است» که براساس حکم دادگاه لاهه به ایران پرداخت شده است.

به دنبال انتقادهای جمهوریخواهان از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا گفته بود،‌ به دنبال رای دیوان بین المللی لاهه در خصوص دارایی مسدود شده ایران، وکلا و مشاوران حقوقی توصیه کردند این پول پرداخت شود و گرنه در آینده می بایست میلیارد‌ها دلار خسارت به ایران پرداخت شود.

آقای اوباما گفته بود، آمریکا برای آزای گروگان‌ها به ایران باج نداده و موضوع پرداخت این ۴۰۰ میلیون دلار در ماه ژانویه اعلام شده بود.

این در حالی است که وال استریت جورنال می گوید، مقام‌های آمریکایی تاکنون به طور علنی نگفته اند که چه زمان و چگونه این پول به ایران منتقل شده است.

با این حال این روزنامه به نقل از مقام‌های آمریکایی می گوید، یک هواپیما ایران ایر با پرواز به سوییس در فرودگاه ژنو این پولرا به صورت ارزهای یورو، فرانک سوئیس و سایر ارزها بارگیری کرد.

یک مقام آمریکایی به وال استریت جورنال گفته است، الویت ما بازگرداندن آمریکایی به خانه اشان بود.

دیگر منابع مطلع به این روزنامه گفته اند، وقتی که به هواپیمای این سه زندانی آمریکایی‌ایرنی تبار اجازه داده شد که از تهران پراوز کنند، آنگاه به ایرانی‌ها اجازه دسترسی به این ۴۰۰ میلیون دلار داده شد.

این درحالی است که خبرگزاری تسنیم، در گزارش در ۲۲ خردادماه سال جاری به چگونه مبادله زندانیان آمریکایی ایرانی تبار و پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پرداخته بود.

تسنیم گزارش داده بود که هواپیما حامل ۴۰۰ میلیون دلار و هواپیمای حامل زندانیان به صورت همزمان از تهران و ژنو پراوز کردند.

در همین حال، دو روز پیش ویکلی‌استاندارد به نقل برخی از منابع گزارش داده بود که تسویه کامل بدهی یک میلیارد و۷۰۰ میلیون دلاری آمریکا به ایران ، چند هفته بعد از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به تهران صورت گرفته است.

پیش از شدت گرفتن بحث‌ها در آمریکا در این زمینه، تلویزیون ایران ۲۶ بهمن پارسال در مستندی با عنوان «قاعده بازی» اعلام کرده بود که ایران بابت آزاد کردن چهار شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بابت اصل و سود ۴۰۰ میلیون دلار از دارایی‌هایش که ۳۵ سال پیش در آمریکا مسدود شده بود، دریافت کرده است.

در این فیلم با پخش تصاویری اعلام شده بود که ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد با هواپیما به ایران منتقل شده و آمریکا ضمن پرداخت بخشی از سود این پول تعهد کرده که بقیه سود این پول را نیز پرداخت کند.

جیسون رضاییان، امیر میرزای حکمتی و سعید عابدینی سه زندانی آمریکایی ایرانی تبار به همراه یگانه صالحی، مری رضاییان، همسر و مادر جیسون رضاییان با پرواز سوییس ایر تهران را ترک کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG