لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۵

در حالی که مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ايران همچنان در وين ادامه دارد،‌ جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، روز پنجشنبه ۱۸ تيرماه گفت: «ما اينجا نيستم که فقط مذاکره کنيم. ما اينجا هستيم برای اين که معتقديم در حال پيشرفت واقعی برای دستيابی به يک توافق جامع هستيم».

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، با اين حال وزير خارجه آمريکا در پاسخ به پرسشی تاکيد کرد: اما همان‌طور که پيشتر بارها گفته‌ام و در گفت‌وگو با پرزیدنت باراک اوباما نیز ديشب مطرح کردم، ما تا ابد نمی‌توانيم پای ميز مذاکره بنشينم».

مذاکرات ايران و کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين و روسيه به همراه آلمان، گروه ۱+۵، از ۱۳ روز پيش در وين آغاز شده و تاکنون دو بار مهلت دستيابی به توافق نهايی تمديد شده است. روز جمعه ۱۹ تيرماه مهلت دستيبابی به توافق پايان می‌يابد.

گزارش‌ها پيشتر حاکی از آن بود که يکی از موارد اختلافی مسئله تحريم‌های موشکی و تسليحاتی ايران است.

با اين حال،‌ جان کری روز پنجشنبه گفت: «نمی‌بايست به اين دليل ساده که عقربه‌های ساعت نيمه شب را نشان می‌دهند، ميز مذاکره را ترک کنيم. بايد تاکيد کنم با توجه به اين که بحث‌ها در اين مرحله بسيار فنی است و اهميت موضوعات مورد بحث بسيار، بسيار بالا است، ما عجله نمی‌کنيم و شتابزدگی به خرج نمی‌دهيم و در هيچ جنبه‌ای از اين مذاکرات دچار شتابزدگی نخواهيم شد».

وزير امور خارجه آمريکا تصريح کرد: «ما همه توجه خود را به کيفيت توافق متمرکز کرده‌ايم».

جان کری افزود: «اگر در پايان مذاکرات بتوانيم به توافق برسيم می‌بايست چنين توافقی به خوبی از عهده آزمون‌ها و محک‌های پيش رو بر بيايد. آن هم نه طی چند روز، چند هفته يا چند ماه بلکه محک‌هايی برای ده‌ها سال. اين هدف ما در اينجا است».

وی همچنين گفت: «به رغم همه پيشرفت‌های واقعی که تاکنون به دست آورده‌ايم، برخی مسائل دشوار همچنان لاينحل باقی مانده است. می‌دانيم تصميم‌های دشوار با گذشت زمان آسان نخواهند شد، بنابراين به هرحال می‌بايست چنين تصميم‌هایی به زودی اتخاذ شوند».

وزير امور خارجه آمريکا در ادامه به تلاش‌های بدون وقفه هيات‌های مذاکره کننده در وين اشاره کرد و گفت که مذاکرات برای حل مسائل دشوار و اينکه آيا توافق مورد قابل حصول است يا نه، ادامه خواهد يافت.

جان کری در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص اينکه «تا چه مدتی در وين خواهد ماند»، گفت: «اين مذاکرات به لحاظ زمانی نامحدود نيست. اگر چنانچه تصميم‌های سخت و دشوار اتخاذ نشود، کاملا آماده‌ايم که به اين فرايند پايان بدهيم».

خوش بینی ظریف به نتیجه مذاکرات

در همين حال، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران عصر پنجشنبه درباره وضعيت مذاکرات به خبرنگاران گفت که «تا زمانی که نياز باشد به مذاکرات ادامه خواهيم داد تا به نتيجه برسيم».

به گزارش خبرگزاری دولتی ايرنا، وی در پاسخ به اين سوال که تا چه وقت در وين خواهيد بود، گفت: «تا زمانی که نياز باشد».

وزير امور خارجه ايران در پاسخ به اين سوال که آيا به توافق خوشبين است، گفت: «اگر نبودم که اينجا نبودم».

در همين حال، فدريکا موگرينی، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، نیز روز پنجشنبه در گفت وگو با شبکه تلويزيونی «سی ان ان» گفته است:« ما خيلی (به توافق) نزديک شده ايم، اما اگر در ساعات آينده تصميم سياسی و مهمی تاريخی گرفته نشود، توافقی در کار نخواهد بود.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG