لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۶

حمایت ترامپ از درخواست مصونیت قضایی برای مایکل فلین


دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا،روز جمعه از درخواست احتمالی مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی،برای دریافت مصونیت قضایی در ازای شهادت دادن در کنگره در مورد مداخله روسیه در انتخابات، حمایت کرده است.

وکیل مایکل فلین روز پنجشنبه گفته بود که او در صورتی در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان حاضر به ادای شهادت خواهد بود که بتواند در برابر «پیگیرد ناعادلانه» ازمصونیت برخوردار شود.

مایکل فلین با آغاز به کار دولت دونالد ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا منصوب شد، اماپس از ۲۴ روز از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ روز جمعه در یک پیام توئیتری تحقیقات کنگره در خصوص مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ را آزار و تعقیب مخالفان توسط رسانه ها و دمکرات ها توصیف کرده است.

آقای ترامپ در پیام توئیتری خود نوشت: «در این [وضعیت] که تعقیب و آزار [مخالفان] (برای توجیه باخت بزرگ‌شان در انتخابات) توسط رسانه‌ها و دمکراتها در ابعادی تاریخی در جریان است، مایک فلین باید درخواست مصونیت کند.»

در همین زمینه،‌شان اسپایسر،سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته است: رییس جمهوری خیلی صریح و روشن خواهان آن است که مایکل فلین در مقابل کمیته کنگره کاملا شفاف برخورد بکند.

همزمان آدام شیف، دمکرات و عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان روز جمعه گفته است، بررسی موضوع درخواست مصونیت برای مایکل فلین بسیار زود است.

آدم شیف گفته است: در هر تحقیق - و به ویژه در این تحقیقات که روز به روز بر ابعاد و گستردگی آن افزوده می شود، کارهای زیادی می بایست انجام بشود، بنابراین قبل از این که هرگونه بحث در خصوص مصونیت قضایی یکی از شاهدان مطرح شود، می بایست اسناد و شواهد لازم جمع آوری بشود.

«وال‌استریت‌جورنال» پیشتر گزارش داده بود که مشاور پیشین ترامپ تمایل به گفت‌وگو و پاسخ‌گویی به پلیس فدرال آمریکا و مقام‌های کنگره در ارتباط با تحقیقات مربوط به روسیه را دارد، اما در قبال آن خواستار برخورداری از مصونیت شده‌است.

مایکل فلین، بهمن ماه سال گذشته، در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد «تماس‌هایش» با سفیر روسیه و «گفت‌وگو در مورد تحریم‌های اعمال‌شده»، از مقام خود کناره گرفت.

فلین در نامه کناره‌گیری خود نوشته بود بود در فاصله بین دوره انتقالی دولت ترامپ با دولت گذشته، تماس‌های متعددی با سفیر روسیه در آمریکا داشته و به مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری، اطلاعات «ناقصی» در خصوص محتوای این تماس‌ها ارائه کرده است.

کاخ سفید آمریکا گفته بود آقای ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در مورد گفت‌وگوهای ردوبدل‌شده بین مایک پنس و فلین، با معاون خود، آقای پنس، گفت‌وگو کرده بود؛ و در مورد صحبت‌ها میان فلین و سفیر روسیه «به هیچ‌وجه» اطلاعی نداشته است.

جیمز کومی، رییس پلیس فدرال آمریکا، در پایان اسفند ماه، در کنگره آن کشور تایید کرد که اف‌بی‌آی در حال تحقیق پیرامون «دخالت روسیه» در انتخابات ایالات متحده و هرگونه ارتباط و هماهنگی احتمالی بین دستیاران و مشاوران ترامپ، و روسیه است.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG