لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۰۶

آلمان به فينال يورو ۲۰۰۸ رسيد


آلمان با پیروزی بر ترکیه به فینال راه یافت.(عکس: AFP)

تيم ملی فوتبال آلمان با پيروزی سه بر دو بر تيم ملی ترکيه، يک پای مسابقه پايانی روز يکشنبه ۲۹ ژوئن در وين شد.


ترکيه که در سه مسابقه قبلی خود با گلهای ديرهنگام از سد تيمهای سوييس، جمهوری چک و کرواسی گذشته بود، خود اين بار قربانی گل ديرهنگام و پيروزی بخش آلمانی ها شد. نيمه نخست مسابقه در بازل سوييس يک بر يک به پایان رسید.


آلمان با پيشينه سه بار قهرمانی اروپا در فاصله چهار دقيقه به پايان مسابقه، بازی دو بر يک برده را از دست داد و بازی به تساوی کشیده شد.


اما فيليپ لام در دقيقه نود مرد شماره يک ژرمن ها شد و با زدن گل سوم به رويای ترکيه در جام قهرمانی فوتبال ۲۰۰۸ اروپا پايان داد.


در اين مسابقه مهيج و تماشايی، اوگول بورال در دقيقه ۲۲ ترکيه را پیش انداخت و به آلمان و طرفدارانش يک شوک باور نکردنی وارد کرد.


اما در نيمه نخست هم آلمانی ها پس از گل ترک ها تنها چهار دقيقه درنگ کردند و باستيان شوانستايگر به عنوان يکی از بهترين بازيکنان اين جام دروازه حريف را گشود تا نتيجه يک بر يک شود.


از ماه می ۱۹۹۲ تا کنون، این نخستین بار است که آلمان به اولين پيروزی در برابر ترکيه دست می یابد و این در حالی بود که تيم جنگنده فاتح تريم با همان روحيه «هرگز تسليم نشو» آلمان را به نبردی تمام عيار مجبور کرد.

در دقيقه ۷۹ هنگامی که ميروسلاو کلوزه با پرش و ضربه سر تماشايی اش گل برتری دو بر يک را زد گمان می رفت که سرنوشت مسابقه نيمه پايانی مشخص باشد.


اما سميح سنتورک در دقيقه ۸۶ با گلی که زد، ياد آور گل ديرهنگامش بر کرواسی و حرکت ترک ها به سوی پيروزی شد.


هر چند اين بار دقيقه آخر از آن آلمانی ها بود که در گذشته های دور سلطان دستيابی به گل های نجات بخش پايانی بودند.


از ماه می ۱۹۹۲ تا کنون، این نخستین بار است که آلمان به اولين پيروزی در برابر ترکيه دست می یابد و این در حالی بود که تيم جنگنده فاتح تريم با همان روحيه «هرگز تسليم نشو» آلمان را به نبردی تمام عيار مجبور کرد.


فاتح تريم پيش از بازی گفته بود که می خواهد تيمش را روی نقشه فوتبال بياورد و روحيه جنگندگی آنان بار ديگر به دنيای فوتبال يادآور شود که توانست به نيمه پايانی جام جهانی ۲۰۰۲ راه يابد.


ترکيه در پيکار با آلمان چهار مهره حساس خود، وولکان دميرل، دروازه بان، تونکای سانلی از تيم ميدلزبرو، آردا توران که در آخرين دقيقه گل پيروزی بر سوييس را زد، و امره آشيک را به همراه نداشت؛ و کاپيتان نيهات قهوه چی، که دو گل دير هنگام او جمهوری چک را غرق کرد نيز به دليل مصدوميت کشاله ران غايب بود.


در مقابل، تیم ملی فوتبال آلمان با آمادگی همه ۲۳ بازيکنش به ميدان آمد تا شکست تکان دهنده دو بر يک از کرواسی در مسابقه های گروهی را با دو پيروزی سه بر دو بر پرتغال و ترکيه، به فراموشی بسپارد.


XS
SM
MD
LG