لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۰۳

وزير کشور: انتخابات رياست جمهوری ايران پايان يافت


صادق محصولی، وزير کشور ايران، می گويد: انتخابات پس از ساعت ۲۲ شنبه ديگر تمديد نخواهد شد و پس از آن فقط از افرادی که در محل شعب اخذ رای هستند رای گرفته می شود

رسانه های خبری از استقبال «کم سابقه» از انتخابات رياست جمهوری خبر داده بودند و ستاد انتخابات کشور چهار بار زمان رای گیری را ساعت ۲۲ در سراسر ایران تمديد کرده بود.

ستاد انتخابات کشور پیشتر سه بار زمان انتخابات را تمدید کرده بود. ابتدا زمان انتخابات تا ساعت نوزده، بعد تا ساعت بیست و سپس تا ساعت بیست و یک تمدید شده بود.

رای گيری دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران روز جمعه ساعت ۸ بامداد آغاز شد.

در همین حال، عباسعلی کداخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز جمعه گفته است:« تا ساعت ۴ بعدازظهر روز جمعه بيش از ۲۰ ميليون تعرفه اخذ رای برای انتخابات رياست‌جمهوری در کليه حوزه‌های رای‌گيری مصرف شده است.»

در همين حال مسئولان دولتی از مشارکت ۷۰ درصدی يا بيشتر در دهمین دوره انتخابات رياست جمهوری خبر می دهند. در سال ۱۳۷۶ در هفتمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران ۸۰ درصد واجدان شرايط رای در انتخابات مشارکت کردند و محمد خاتمی توانست به پيروز برسد.

کمبود برگه رای

بنا بر گزارش خبرگزاری ها در بسياری از شهرهای ايران شعبه های اخذ رای با کمبود تعرفه مواجه شده اند .

به گزارش خبرگزاری کار ايران، ايلنا، احمد ترک‌نژاد، نماينده ستاد انتخاباتی ميرحسين موسوی در ميز احزاب کشور مستقر در وزارت کشور، در اين زمينه گفت: بر خلاف اظهارات مقامات مسئول، روند برگزاری انتخابات به‌خصوص از لحاظ پشتيبانی شعبه‌های اخذ رای و تامين تعرفه رضايت‌بخش نيست.

احمد ترک‌نژاد افزوده است: به‌طور مشخص شعب اخذ رای در شيراز، تبريز و اروميه از ساعت ۱۱ با کمبود تعرفه مواجه شده‌اند و اميدواريم مسئولان تدابير لازم را در اين زمينه بينديشند.

قلم نيوز، وب سايت خبری ستاد ميرحسين موسوی، گزارش داده است که از ساعت ۳۰/۱۰ صبح جمعه بيشتر شعبه های اخذ رای تبريز با کمبود تعرفه رای مواجه شدند و با وجود پيگيری های متعدد صورت گرفته اين مشکل هنوز از سوی استانداری آذربايجان شرقی و وزارت کشور حل نشده است .

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، علی انجم شعاع، فرماندار کرمان نيز گفته است: با توجه به استقبال ، بی سابقه در دهمين انتخابات رياست جمهوری، اين ستاد درخواست ۱۰۰ هزار تعرفه رای جديد داده است.

در همين حال، مسئول ستاد انتخاباتی ميرحسين موسوی هشدار داده است: «علی رغم اتمام تعرف و نرساندن آن به شعب اخذ رای، در صورت ادامه اين روند مهندس موسوی مستقيم با مردم سخن خواهد گفت.»

قربان بهزدايان تصريح کرده است:« در حالی که مردم عزيز ميهنمان در سراسر کشور با حضور پر شور خود در پای صندوق های رای تصميم قاطعانه خويش برای تغيير را به نمايش گذاشتند، از گوشه و کنار کشور به خصوص غالب شهرهای بزرگ خبر می سرد که مردم در صفوف بلند در انتظار دادن رای خود هستند. ساعت هاست که به انان پاسخ می دهند تعرفه به اندازه کافی موجود نيست در حالی که بنا بر اظهار وزارت کشور ۵۹ ميليون تعرفه چاپ شده و در اختيار اين وزارتخانه بوده است.

«تخلف انتخاباتی»

همزمان با اين تحولات سحام نيوز، وب سايت خبری ستاد مهدی کروبی، از حضور نیروهای بسيج و سپاه در حوزه های انتخابی و تبليغ به نفع محمود احمدی نژاد در استان ايلام و شهر بروجن، در استان چهارمحال بختياری، خبر داده است.

قلم نيوز نيز گزارش داده است که در شهر بندر عباس امنيت ۹۲ حوزه اخذ رای به نيروهای بسيج سپرده شده است که در اين شعبه ها بسيجيان به صورت آشکار و علنی از محمود احمدی‌نژاد حمايت کرده و برای او تبليغ می‌کنند.
XS
SM
MD
LG