لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۰

انفجار انتحاری در میان طرفداران فوتبال در بغداد


بیش از بیست و یک نفر در اثر انفجار های انتحاری روز چهارشنبه بغداد کشته شده اند

انفجارهای انتحاری در ميان طرفداران فوتبال در بغداد که در حال شادمانی برای راهيابی تيم ملی عراق به ديدار پايانی جام ملت های آسيا بودند، ۲۱ کشته بر جای گذاشت.


پيروزی تيم ملی عراق بر تیم کره جنوبی روز چهارشنبه ۲۵ ژوئيه در ديدار يک چهارم نهايی مسابقات فوتبال دوره چهاردهم جام ملت های آسيا، باعث برگزاری جشن خودجوش هزاران عراقی بود که به خيابان ها سرازير شدند. اما انفجار يک خودروی بمبگذاری شده در محله المنصور بغداد دست کم ۹ کشته و ۶۵ زخمی بر جا گذاشت.


بر اثر انفجار يک خودروی بمبگذاری شده ديگر در محله «زيونه» در نزديکی مرکز شهر بغداد، دست کم ۱۲ نفر کشته و بيش از ۵۹ نفر زخمی شدند.


تاکنون هيچ گروهی مسئوليت اين انفجار ها را برعهده نگرفته است. اما مقام های عراقی القاعده را عامل اين انفجار ها می دانند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، لحظاتی پس از پايان بازی تيم ملی عراق و کره جنوبی هزاران نفر در خيابان های بغداد به شادی پرداختند و عده ای با سلاح های اتوماتيک و نيمه اتوماتيک به تيراندازی هوايی دست زدند. در این میان افراد پليس، سربازان، شورشیان و شهروندان بغداد اختلاف های خود را کنار گذاشته و در کنار يکديگر پيروزی تيم ملی عراق را در خيابان ها جشن گرفتند.


به گزارش خبرگزاری ها، دو نفر در جريان تيرانداری های هوايی در خيابان ها بغداد کشته شدند. تيراندازی هوايی، سنتی برای نشان دادن خوشحالی است که در ميان مردم عراق مرسوم است.


پيشتر، ژنرال قاسم عطا، سخنگوی طرح امنيتی بغداد، از مردم خواسته بود برای ابراز شادی خود از تير اندازی هوايی خودداری کنند. اما مردم هشدار اين مقام نظامی عراق را در روز چهارشنبه ناديده گرفتند.


رویارویی نیروهای آمریکایی و طرفداران مقتدی صدر


خشونت، جنگ و دست و پنچه نرم کردن با مرگ در طول شش ماه گذشته، در شرايطی ادامه دارد که در بغداد و در قلب خشونت ها، قانونگذاران و سياستمداران در جستجوی راهی برای پايان دادن به درگيری های فرقه ای عراق هستند.


نمايندگان شيعه مجلس عراق می گويند نوری المالکی بايد شخصا برای خاتمه دادن به حملات راکتی نيروهای آمريکايی و عراقی در شهرک حسينيه مداخله کند.


اين شهرک پناهگاه جيش المهدی ، ياران وفادار به مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه است.


تلويزيون العراقيه اعلام کرده که « محاصره شهرک حسينيه عواقبی جدی بر زندگی مردم اين شهر خواهد گذاشت.»


زن ۵۱ ساله ای ساکن در اين شهرک به خبرگزاری رويترز گفته است: «اگرچه پليس از مردم خواسته که شهرک را ترک کنند اما ما ترجيح می دهيم که در خانه خودمان بمانيم چون نمی خواهيم وقتی برگشتيم شاهد غارت شدن خانه و اموالمان توسط دزد ها باشيم.»


يکی از مشکلات پيش آمده برای مردم حسينيه به گفته آنها، کمبود ذخيره غذا وسوخت در اين شهر است.
سخنگوی ارتش آمريکا اعلام کرده است که نيروهای عراقی و آمريکايی به برخی از فروشندگان اجازه دادند که برای شهروندان جنوب حسينيه غذا بياورند.


به گفته يک مقام نظامی آمريکا «شبه نظاميان سپاه المهدی از مردم بی گناه به عنوان سپر دفاعی استفاده می کنند.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG