لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۶

جهانگيری: عده ای از قدرت برای بورس خارج از کشور سوءاستفاده کردند


به دنبال انتشار گزارش ها در خصوص اعطای بورس دانشگاه‌های خارجی و داخلی به بيش از سه هزار دانشجو خارج از ضوابط قانونی در دوران رياست جمهوری محمود احمدی نژاد، اسحاق جهانگيری،‌معاون اول رييس جمهوری ايران، روز شنبه ۱۰ خردادماه گفته است که در اين ماجرا تبعيض ناروايی صورت گرفته و اين «سوءاستفاده» از قدرت است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، اسحاق جهانگيری که در مراسم «تجليل از دانشجويان نمونه کشوری در سال ۹۲» صحبت می کرد، گفت: «در يک مقطعی تصميم گرفته شد به جای آزمون بورس خارج از کشور شرايط ديگری وضع کنند؛ البته کار درستی نبود اما می توانست قابل قبول باشد. به مرور زمان به اين نتيجه رسيدند که اين را هم کنار بگذارند و ديگر زحمت انتخاب و بررسی شرايط را نکشند.»

وی اضافه کرده است: «بورسی که بايد به خارج می رفت و احتمالا به وی پذيرش داده نشده بود به بورس داخل تبديل شد، هزينه تحصيل هم پرداخت کردند و بعد هم به هيات علمی تبديل شد.»

معاون اول رييس جمهوری ايران گفته است:«اين تبعيض نارواست، سوءاستفاده از قدرت است و مخالفت با استعدادهايی است که زحمت می کشند تا به اين فرصت ها برسند.»

اشاره معاون اول حسن روحانی به موضوع اعطای بورس خارجی به صدها نفر و پذیرش بيش از سه هزار دانشجو دکتری «بدون آزمون» در بين سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ است.

در همين زمينه مجتبی صديقی، معاون وزير علوم و رئيس سازمان امور دانشجويان،‌روز يکشنبه چهارم خردادماه با اشاره به آمار بورسيه‌های اعزام شده به خارج از کشور در سال‌های ۸۵ تا ۹۲ گفته بود: دراين سال‌ها، ۷۲۹ نفر به خارج از کشور اعزام شدند که تعدادی از آنها شرايط اين فراخوان را نداشتند.

معاون وزير علوم تصريح کرده بود که در جريان دادن اين بورس ها؛ سن قانونی رعايت نشده، معدل دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد از حد نصاب پايين تر بوده، تعهدنامه محضری برای دريافت بورس ارائه نشده است.

مجتبی صديقی تصريح کرده بود که سه هزار و دو نفر در دوره بورسيه دکترا بدون شرکت در آزمون ورودی طی اين سال ها پذيرش گرفته اند.

«حتما با داستان بورس برخورد شود»

اسحاق جهانگيری در بخش ديگری از اظهارات خود، تصريح کرده است: «عده ای آمدند و ديگران را بدنام کردند که طايفه گری و قوم و خويش گرايی داشتند و بعد هر کاری که دوست داشتند با اين شعارها انجام می دهند.»

وی اضافه کرده است: حتما موضوع بورس بررسی می شود و اين موضوع را دوستان وزارتخانه های علوم و بهداشت حل خواهند کرد.

جهانگيری ادامه داد: آنچه مهم است اينکه در يک مقطعی تصميم گرفته شد به جای آزمون بورس خارج از کشور شرايط ديگری وضع کنند؛ البته کار درستی نبود اما می توانست قابل قبول باشد.

معاون اول رييس جمهوری خطاب به وزاری علوم و بهداشت اظهار داشت: هر جا احساس کرديد که جريان سويی وجود دارد بايد برخورد کنيد و اين وظيفه ما است.

اسحاق جهانگیری تصریح کرده است: حتما با داستان بورس برخورد شود و به جامعه دانشگاهی اعتماد برگردد.

این در حالی است که روز شنبه رئیس کمیته آموزش عالی مجلس ایران خواستار ورود قوه قضائیه به مساله تخلف در دادن بورس به بیش از سه هزار دانشجوی دکترا شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG