لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۴

قطبی: هنوز حاضر نيستم قول قهرمانی بدهم


سرمربی پرسپولیس، می گوید که هنوز از تیم خود شناخت کامل به دست نیاورده است. (عکس: ایسنا)

تيم پرسپوليس قهرمان فصل گذشته ليگ برتر پس از آن که موفق به اخذ ويزای اسپانيا نشد، برای جبران عقب ماندگی خود که ناشی از تغييرات مديريتی بود و همينطور به منظور تقويت روحيه بازيکنان، همراه با افشين قطبی، سرمربی خود اردوی چهار روزه ای را از روز يکشنبه ۲۷ ژوئيه در دبی بر پا کرد.


افشين قطبی، که طرفداران پرسپوليس او را «امپراتور» می خوانند، پس از کناره گيری حبيب کاشانی و انتخاب داريوش مصطفوی به سمت مديرعامل اين تيم، پذیرفت تا به مدت دو سال هدايت اين تيم را بر عهده بگيرد؛ اما اين بار بر خلاف سال گذشته قولی برای قهرمانی نداد.


تيم پرسپوليس در دومين روز اردوی خود در دبی و در گرمای ۳۷ درجه غروب اين شهر در حالی به مصاف تيم دانشجويی «ويند» که متشکل از بازيکنان ايرانی است رفت که حدود ۴۰۰ ايرانی در باشگاه النصر اين ديدار را از نزديک تماشا می کردند.


ده ها نفر از اين تماشاچيان زنان و دخترانی بودند که برای اولين بار شانس ديدن بازی پرسپوليس ، از نزديک و در يک استايوم را يافته بودند.


پرسپوليس در اين ديدار با نتيجه ۰-۴ حريف خود را شکست داد. گل های اين تيم را ابراهيم توره، مهاجم تازه استخدام شده سنگالی، سه گل، و فرهاد خير خواه به ثمر رساندند.


افشين قطبی، سرمربی پرسپوليس، در پايان اين بازی در گفت وگو با راديو فردا از دليل بازگشت خود به پرسپوليس سخن گفت


راديو فردا: چه عواملی باعث شد که شما پرسپوليس را ترک کنيد؟ و چه عواملی در بازگشت شما موثر بودند؟


افشين قطبی: رفتن و برگشتن من ارتباطی به تغيير مديريت باشگاه پرسپوليس نداشت. من با آقای کاشانی خيلی دوست بودم و واقعا مثل يک «داداش» دوستش داشتم.


ايشان خيلی به ما کمک کرد که قهرمان ليگ برتر بشويم. من در آخرين ثانيه ها بود که تصميم به برگشت گرفتم و اين کار بدون برنامه ريزی انجام شد. خيلی ها آمدند و از من خواستند که برگردم، آقای علی آبادی، مصطفوی، کريم باقری.


  • «من هنوز بازيکنان جديدی که به تيم آمده اند را نمی شناسم . هنوز با اين تيم زياد نبوده ام که بتوانم قولی به خاطرش بدهم . پس صبر می کنم تا وقتی که مطمئن به قهرمانی شدم، آن موقع توی چشم هواداران نگاه می کنم و می گويم که قهرمان خواهيم شد»
افشین قطبی

من ولی به خاطر عشق و احساسی که مردم ايران به من می دادند برگشتم. من هر جای دنيا که بودم ايرانی ها می آمدند و با من صحبت می کردند. من به عشق مردم برگشتم. کار من در ايران تمام نشده بود و برگشتم تا اين کار را تمام کنم .


شما سال گذشته وقتی که به ايران آمديد، به مردم قول قهرمانی پرسپوليس را داديد و اين مهم هم محقق شد. امسال چه قولی به هواداران اين تيم می دهيد ؟


من هنوز حاضر نيستم قول قهرمانی بدهم. ولی بعد از بازی اول و يا بعد از چند بازی، سعی می کنم يک قولی بدهم. من فقط قول می دهم تا با تمام وجدان و تفکر درست، يک تيم بسيار خوبی درست کنم که بتواند خودش را نشان بدهد.


من هنوز بازيکنان جديدی که به تيم آمده اند را نمی شناسم. هنوز با اين تيم زياد نبوده ام که بتوانم قولی به خاطرش بدهم. پس صبر می کنم تا وقتی که مطمئن به قهرمانی شدم، آن موقع توی چشم هواداران نگاه می کنم و می گويم که قهرمان خواهيم شد.


تابستان فصل مناسبی برای اردو زدن در دبی نيست . چرا که هوای اين شهر هم گرم است و هم شرجی . در اين فصل اغلب تيم های اماراتی هم، به کشورهای خوش آب و هوا می روند . چه شد که تصميم به برشايی اردو در دبی گرفتيد ؟


ما اول می خواستيم بريم اسپانيا ولی اين برنامه لغو شد، چون به تيم ويزا ندادند و وقت ما برای برنامه ريزی يک تور ديگر خيلی کم بود . بچه ها هم خيلی خسته بودند و يک مقدار هم روحيه شان را از دست داده بودند، چون که خودشان را برای رفتن به اسپانيا آماده کرده بودند و نشد.


بعد ما تصميم گرفتيم که بياييم دبی. اينجا روزها در داخل سالن و استخر تمرين می کنيم و بعد از ساعت هفت شب که گرمای هوا کمتر می شود، وارد زمين چمن می شویم.


پرسپوليس با جذب بازيکنانی نظير مازيار زارع، محمد منصوری، مجتبی شيری، محمد علوی، ابراهيم توره از سنگال، فرانک آتسو از توگو و احتمال پيوستن يک بازيکن برزيلی به اين تيم، بنا به نظر کارشناسان ورزشی به علت تجمع ستاره ها با مشکلات حاشيه ای رو به رو خواهد شد.


ما بازيکنانی می خواهيم که واقعا سرباز قرمزپوش ها باشند و با همکاری اين تيم را قهرمان کنند. اين تيم است که ستاره درست می کند. من فکر می کنم که با مديريت قوی و با بازيکن های باشخصيت و مخصوصا با نتيجه ای مثبت، امکان برقراری نظم در تيم زياد است.


نظم و انضباط هميشه جزئی از اصول زندگی من بوده است و برای موفقيت هر تيمی واجب است. به اعتقاد من شخصيت يک بازيکن، شخصيت يک تيم است و ما سعی کرديم بازيکنان با شخصيت را بياوريم. بازيکن هايی که واقعا وظيفه شناس باشند و تصميم تلاش و کار داشته باشند.


بيشتر بازيکنانی که در اين فصل به باشگاه پرسپوليس پيوسته اند با نظر افشين پيروانی، و در زمانی که شما در خارج از ايران بوديد خريداری شده اند. چند درصد از بازيکنان اين تيم مورد تاييد شما هستند ؟

از ۱۰ روز پيش که من قراردادم را با باشگاه امضا کردم، خريداری بازيکنان جديد تحت نظر من بوده است. پرسپوليس در فصل ۸۷ / ۸۸ بايد در دو جام داخلی و يک جام آسيايی به رقابت بپردازد و به همين علت راه دشواری را پيش رو دارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG