لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۳

آمريکا: اتهامات عليه رکسانا صابری بی اساس است


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا از محاکمه رکسانا صابری، روزنامه نگار ايرانی – آمريکايی، پشت درهای بسته در تهران و به اتهام «جاسوسی» ابراز نگرانی کرد و اتهام های مطرح علیه وی را بی اساس دانست.

رابرت وود روز چهارشنبه نسبت به روند قضايی درباره پرونده رکسانا صابری ابراز نگرانی کرد و گفت: محاکمه رکسانا صابری غير شفاف بود و آمريکا از طريق سفارت سوئيس در تهران درصدد تاييد خبرهای موجود درباره اين محاکمه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا خواستار آزادی فوری رکسانا صابری شد. وی همچنين اتهامات عليه اين خبرنگار ايرانی-آمريکايی را «بی پايه و اساس» دانست.

عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه ايران، روز سه شنبه، در یک نشست خبری، اعلام کرده بود که رکسانا صابری روز دوشنبه در دادگاه غير علنی به اتهام «جاسوسی برای آمريکا» محاکمه شده است.

آقای جمشيدی افزوده بود که آخرين دفاعيات رکسانا صابری اخذ شده و حکم دادگاه در هفته های آينده صادر می شود.

اين در حالی است که حسن حداد، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، پيشتر گفته بود که رکسانا صابری بدون مجوزِ خبرنگاری وتحت عنوان خبرنگار به «فعاليت های جاسوسی» می پرداخته و به گفته او، رکسانا همه اتهامات را نيز پذيرفته است.

رکسانا صابری، خبرنگار ۳۱ ساله حدود دو ماه پيش بازداشت شد و هم اکنون در زندان اوين به سر می برد. بر اساس قوانين ايران، اتهام جاسوسی می تواند حکم اعدام در پی داشته باشد.

خانم صابری شش سال پيش برای کار خبری به ايران رفته بود و مقامات قضايی می گويند وی از سال ۱۳۸۵ مجوز فعاليت خبری نداشته است.

مقامات قضايی ايران در حالی از محاکمه رکسانا صابری خبر می دهند که هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه امريکا خواستار آزادی فوری وی شده و نسبت به اتهام جاسوسی علیه وی ابراز نگرانی کرده بود.

رضا و اکی کو صابری، پدر و مادر اين خبرنگار ايرانی آمريکايی، به تهران سفر کرده اند و روز سه شنبه با وی در زندان ملاقات کرده اند.

نهادهای مدافع حقوق بشر به بازداشت رکسانا صابری اعتراض کرده اند و در همين زمينه گزارشگران بدون مرز با تاکيد بر آزادی فوری اين خبرنگار، اعلام کرد که مقامات مسئول ايران از اتهام «جاسوسی» سوء استفاده می‌کنند تا روزنامه‌نگاران را زندانی و آزادی بيان را محدودتر کنند.
XS
SM
MD
LG