لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۴۳

نشست شورای امنيت برای بررسی قطعنامه تازه عليه ايران


شورای امنیت قطعنامه تازه علیه ایران را بررسی می کند.

در حالی که ایران تهیه پیش نویس قطعنامه تازه را اقدامی غیر «سازنده» خوانده است، شورای امنيت سازمان ملل متحد روز شنبه برای بررسی این پیش نویس تشکيل جلسه داد.


برخی نمایندگان از کشورهای موسوم به گروه 1+5 می گویند: در پيش نويس قطعنامه جديد، بر تحريم های تصويب شده در سه قطعنامه پيشين شورای امنيت عليه ايران تاکيد شده است تا از اين طريق نشان داده شود که روند صدور قطعنامه ها عليه جمهوری اسلامی متوقف نشده است و تهران بايد اين قطعنامه ها را اجرا کند.


قطعنامه جديد، تحريم های تازه ای را در بر نخواهد داشت، اما بيانيه قاطعی عليه اقدامات ايران در ناديده گرفتن در خواست های بين المللی خواهد داشت.


ديپلمات های حاضر در شورای امنيت سازمان ملل متحد ابراز اميداوری کرده اند که اين قطعنامه تا اواخر روز شنبه يا روز دوشنبه به تصويب برسد.


در همین حال، برخی از اعضای غیر دائم شورای امنیت تاکید کرده اند که مخالفتی با متن پیش نویس پیشنهادی ندارند.


در حالی شورای امنیت به بررسی قطعنامه تازه علیه ایران می پردازد که روز جمعه نمایندگان کشورهای ۱+۵ به طور غیر منتظره ای اعلام کردند بر سر پيش نويس قطعنامه جديد شورای امنيت عليه ايران به توافق دست يافته اند.


جان ساور، سفير بريتانيا در سازمان ملل متحد،در این زمینه گفته بود: آمريکا و روسيه بر سر تصويب قطعنامه تازه ای عليه ايران به توافق رسيده اند.


در همين زمينه خبرگزاری فرانسه به نقل از يک ديپلمات آلمانی گزارش داده بود که در نشست غير منتظره وزيران امور خارجه کشورهای فرانسه، بريتانيا، روسيه، چين و آمريکا همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، بر سر پيش نويس قطعنامه تازه عليه ايران توافق شده است.


ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، نيز در اين زمينه گفت: اين پيش نويس روز جمعه به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.


واکنش ایران


ایران در واکنش به خبر توافق بر سر قطعنامه تازه علیه این کشور، پيش نويس قطعنامه جديد شورای امنيت را که توسط کشورهای ۱+۵ تهيه شده است، «سازنده» ندانست.


سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران، روز شنبه اين پيش نويس را «بيانيه ای» بيش ندانست و گفت: در اين پيش نويس، هيچ موضوع و مساله جديدی مطرح نشده است.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، «ايرنا»، سعيد جليلی در اين مورد گفت: نکته‌ای که يکی از وزيران امور خارجه عضو گروه پنج به علاوه يک هم به آن اشاره کرده، اين است که اين قطعنامه، نکته جديدی ندارد و تنها کشورهای عضو اين گروه خواسته اند انسجام خود را به نمايش بگذارند.


مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران افزود: يکی ديگر از وزيران امور خارجه عضو اين گروه اعلام کرده که اين پيش نويس برای اين به شورای امنيت ارائه شده است که به ايران اعلام کنند خيلی خوشحال نباشد.


سخنان آقای جليلی اشاره به فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان، بود که اعلام کرد «هرچند پيش نويس قطعنامه تازه حاوی تحريم های جديد عليه ايران نيست، اما آنها را مردود نيز نمی داند.»


وزير امور خارجه آلمان گفت: نگرانی من اين بود که اگر يک اعلاميه مشترک تنظيم نمی کرديم، دولت ايران بيش از اندازه خوشحال می شد.


شورای امنيت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون، سه قطعنامه عليه ايران تصويب کرده است. در اين قطعنامه ها از ايران خواسته شده است که غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده و به سوالات بازرسان آژانس بين المللی انرژی هسته ای پاسخ دهد.


ايران اما غنی سازی اورانيوم را بر اساس قوانين بين المللی حق خود می داند و اعلام کرده است که حاضر به متوقف کردن اين فعاليت ها نيست.


غنی سازی اورانيوم کاربرد دوگانه در توليد سوخت نيروگاه های اتمی و همچنين توليد سلاح اتمی دارد و ايران هدف خود از غنی سازی را تامين سوخت نيروگاه بوشهر و نيروگاه هايی که ساخت آنها را در برنامه دارد عنوان کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG