لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۱۵

«روسيه احتمالا در مذاکرات درباره ايران شرکت نمی کند»


وزير امور خارجه آلمان می گوید:وضعيت در «مسير اشتباهی» قرار دارد. (عکس: AFP)

وزير امور خارجه آلمان روز چهارشنبه گفت: به دليل تنش موجود بين مسکو و واشينگتن بر سر مناقشه گرجستان، احتمال دارد روسيه برای مدتی از مشارکت در مذاکرات در باره برنامه هسته ای ايران کناره گيری کند.


وزيران امور خارجه آلمان همراه با پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل روسيه، چين، آمريکا، بريتانيا و فرانسه، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، قرار بود روز پنچشنبه در نيويورک برای تشديد تحريم ها عليه ایران با يکديگر مذاکره کنند.


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه تایید کرد که نشست روز پنجشنبه لغو شده است.


روسيه به دنبال انتقادهای آمريکا از اقدام نظامی اين کشور عليه گرجستان، روز سه شنبه اعلام کرد که در مذاکرات روز پنجشنبه حضور نخواهد داشت.


يک روز پس از آن که روسيه اعلام کرد در نشست گروه ۱+۵ در نيويورک شرکت نخواهد کرد، فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان، گفت: به نظر وی ممکن است روسيه برای مدت بيشتری در اين مذاکرات حضور نداشته باشد.


آقای اشتاين ماير در حاشيه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «اين چيزی است که در آينده به اين صورت باقی خواهد ماند، روس ها از حضور در مذاکرات [ ۱+۵] درباره ایران خودداری خواهند کرد.»


آقای اشتاين ماير توضيح بيشتری در خصوص مشارکت نکردن روسيه در این گفت و گوها نداد، اما تصريح کرد: وضعيت در «مسير اشتباهی» قرار دارد و وی اميداوار است اين شرايط تغيير کند.


  • مقامات بلندپايه کشورهای عضو گروه ۱+۵ در حال رايزنی در خصوص برگزاری نشست آتی قدرت های جهانی بر سر بحران هسته ای ايران هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه

وزير امور خارجه آلمان تاکيد کرد: «من اميدوارم ما بتوانيم به روند گفت وگو هايی که نياز داريم، برگرديم.»


مذاکره در نیویورک


در حالی که وزیر امور خارجه آلمان از مشارکت نکردن روسیه در مذاکره قدرت های جهانی در باره ایران سخن گفته است، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه ابراز اميدواری کرده که مذاکرات ۱+۵ به رغم ترديد روسيه در اين هفته برگزار شود.


فرانسه اوايل هفته جاری مذاکرات وزيران امور خارجه گروه ۱+۵ در نيوريورک را پيشنهاد کرده بود.


سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه تاکيد کرد:«ما اميدواريم که این نشست برگزار شود.»


به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، «مقامات بلند پايه کشورهای عضو گروه ۱+۵ در حال رايزنی در خصوص برگزاری نشست آتی قدرت های جهانی بر سر بحران هسته ای ايران هستند.»


وزارت امور خارجه روسيه روز سه شنبه در اين بيانيه اعلام کرده بود: «هيچ آتشی را نمی بينيم که ما را ملزم کند در خلال يک هفته پر کار در مجمع عمومی سازمان ملل، همه چيز را کنار بگذاريم و به مذاکره درباره برنامه هسته ای ايران بپردازيم.»


اين در حالی است که کارشناسان می گويند: روسيه از مناقشه هسته ای ايران به عنوان وسيله ای برای گرفتن امتياز در رويارويی با آمريکا استفاده می کند.


در بيانيه وزارت امور خارجه روسيه همچنين آمده بود: «برای واشينگتن بسيار مطلوب خواهد بود اگر مشخص کند که چه چيزی از روابط با مسکو می خواهد. اگر می خواهد روسيه را تنبيه کند اين يک چيز است. اگر می پذيرد که ما دارای منافع مشترک هستيم... اين چيز ديگری است».


وزارت امور خارجه روسيه اضافه کرده بود:«همان طور که کاندوليزا رايس، گفته است: هردو را نمی توان همزمان با هم داشت».


اين بخش از بيانيه وزارت امور خارجه روسيه اشاره به اظهارات کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در انتقاد از اقدام روسيه در حمله به گرجستان بود.


بحران گرجستان باعث شده است که روابط مسکو و واشينگتن در سرد ترين دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی در اوايل دهه ۱۹۹۰ قرار گيرد.


گامی ضروری برای تصويب قطعنامه


روسيه به مثابه يکی از بازيگران اصلی در مناقشه هسته ای ايران تلقی می شود و موافقت اين کشور با تشديد تحريم ها عليه تهران گامی ضروری برای تصويب قطعنامه جديدی است.


اين در حالی است که روز شنبه وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرده بود: مسکو با هر گونه اقدامی برای افزايش تحريم های ايران مخالف است.


در همين زمينه روز جمعه اعضای گروه ۱+۵، که طرف مذاکره تهران در پرونده هسته ای هستند، درباره دور چهارم تحريم های شورای امنيت عليه برنامه هسته ای ايران رايزنی کردند. اين نشست بدون رسيدن به هيچ نتيجه مشخصی پايان يافت.


در حالی که روسيه به طور رسمی با هرگونه اقدامی برای اعمال دور تازه تحريم ها مخالفت کرده است، کاخ سفيد روز دوشنبه نسبت به تصويب قطعنامه چهارم به تهران هشدار داده بود.


ايالات متحده و هم پيمانان غربی اش با ابراز نگرانی از برنامه هسته ای ايران می گويند که تهران درصدد توليد سلاح هسته ای است، اما ايران می گويد که اين برنامه مسالمت آميز است.


محمد البرادعی، دبير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، نيزدر تازه ترين گزارش خود آورده است که تهران هنوز برای روشن شدن ابهامات برنامه هسته ای گذشته خود با اين آژانس همکاری کامل نمی کند.


شورای امنيت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون، سه قطعنامه عليه ايران تصويب کرده است. در اين قطعنامه ها از ايران خواسته شده است که غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده و به سوالات بازرسان آژانس بين المللی انرژی هسته ای پاسخ دهد.


ايران اما غنی سازی اورانيوم را بر اساس قوانين بين المللی حق خود می داند و اعلام کرده است که حاضر به متوقف کردن اين فعاليت ها نيست.


غنی سازی اورانيوم کاربرد دوگانه در توليد سوخت نيروگاه های اتمی و همچنين توليد سلاح اتمی دارد و ايران هدف خود از غنی سازی را تامين سوخت نيروگاه بوشهر و نيروگاه هايی که ساخت آنها را در برنامه دارد عنوان کرده است.


XS
SM
MD
LG