لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۶

روزنامه کيهان ، در يادداشتی با عنوان «رزمايش ايران تغيير در جغرافيای تهديد» نوشته است « آزمايش موشکی ايران و مانور سنگين در آب های خليج فارس ، سطح وسيعی از عمليات هجومی و دفاعی ايران را به نمايش گذاشت به گونه ای که يک جغرافيای گسترده از جنوب پاکستان تا کل کشورها و پايگاههای شبه جزيره ، تا عراق ، اردن ، ترکيه ، دريای سرخ ، شمال آفريقا در معرض تهديد ايران قرار گرفته است. »


اين روزنامه ، با اشاره به آزمايش موشک های دوربرد از سوی سپاه پاسداران طی روزهای اخير ، نوشته « رزمايش ايران نشان داد که گزينه نظامی بيش از آمريکا بر روی ميز ايران قرار دارد با اين تفاوت که سياست ايران صرفاً دفاعی است ، و امريکايی ها و اروپايی ها ديگر نمی توانند از گزينه نظامی بعنوان تک برگ در بازی پيروز ياد کنند. »


کیهان در عين حال اسرائيل را هدف اصلی موشک های شهاب ۳ ندانسته و با طرح اينکه « اسرائيل مرده است » ، اروپا ، امريکا و هم پيمانان آنان را به عنوان بخش ديگری از اهداف موشکی جمهوری اسلامی معرفی کرده است.


در آمد 54 میلیارد دلاری ایران از فروش نفت در 6 ماه


روزنامه مردمسالاری ، از در آمد ۵۴ ميليارد دلاری ايران از فروش نفت طی ۶ ماه اول سال ۲۰۰۸ خبرداده است.


به نوشته اين روزنامه « اداره اطلاعات انرژی امريکا اعلام کرد ايران در نيمه نخست سال ۲۰۰۸ ، ۵۴ ميليارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرد که اين رقم برابر با کل درآمد نفتی ايران در ۱۲ ماه سال ۲۰۰۷ است. »


روزنامه مردمسالاری همچنين نوشته که عربستان سعودب با ۱۹۲ ميليارد دلار رتبه اول،ايران و کويت با ۵۴ ميليارددلار رتبه دوم بيشترين در آمد نفتی از ميان ۱۳ کشور عضو اوپک در ۶ ماه اول سال ۲۰۰۸ را به خود اختصاص داده اند.


اين روزنامه به نقل از کارشناسان نفت نوشته در آمد ايران از فروش نفت تا پايان سال ۲۰۰۸ به دو برابر سال ۲۰۰۷ خواهد رسيد.


خروج توتال از ایران


روزنامه اعتماد خروج شرکت نفتی توتال از فعاليت های نفتی در ايران و واکنش وزير نفت را مورد توجه قرار داده است.


به نوشته اين روزنامه رئيس شرکت انرژی توتال فرانسه اعلام کرده که اين شرکت از معاملات گازی با ايران خارج خواهد شد.


کريستف دومارژری به دليل آنچه که « ريسک های سياسی » خواند،گفته است « از آنجا که سرمايه گذاری در ايران با خطراتی همراه شده از اين کار صرف نظر خواهد کرد. »


اعتماد ، همچنين خبرداده که غلامحسين نوذری وزير نفت جمهوری اسلامی در واکنش به تصميم شرکت توتال مبنی بر خروج از ايران گفته « ما ميدان گازی پارس جنوبی را با آنها يا بدون آنها توسعه خواهيم داد. »


بحران در واحدهای تولیدی


روزنامه سرمايه ، خبر داده که وزير کار و امور اجتماعی خواستار نشست فوری کميسيون اقتصادی دولت و بانک ها برای تامين منابع مورد نياز بخش توليد و بنگاه های اقتصادی کشور شده است.


به نوشته اين روزنامه محمد جهرمی گفته است : در نشست های متعدد با توليدکنندگان و کارآفرينان در رابطه با تامين منابع بانکی و سرمايه در گردش بحث هايی شد که بايد برای آنها راهکارهايی در نظر گرفته شود.


به نوشته سرمايه ، وزير کار با انتقاد از در پيش گرفتن سيستم انقباضی توسط بانک ها ، آن را يکی از دلايل به وجود آمدن مشکلات برای واحدهای اقتصادی برشمرده است.


وی همچنین گفته « يکی دیگر از دلايل ايجاد مشکلات مالی در واحدهای توليدی ، تامين مواد اوليه است که با افزايش قيمت نفت ، باعث به وجود آمدن قيمت های چند برابر درخريد مواد اوليه شده است. »


«اجاره ها همچنان بالا می روند»


روزنامه اعتماد ملی گزارشی از تداوم گرانی اجاره مسکن در کشور ممنتشر کرده ، و نوشته « اجاره ها همچنان بالا‌ می‌روند. »


اين روزنامه نوشته « حالا‌ ديگر وجود ناهنجاری قيمتی در بازار مسکن به امری عادی تبديل شده باشد ؛ مخصوصا شرايط قيمتی حاکم بر اجاره‌بها که اين روزها در اوج رکود تورمی موجود در بازار ، دائما رشد‌های نه چندان کوچک را تجربه می‌کند. »


به نوشته اين روزنامه « رشد نامتوازن شاخص‌ها در بازار مسکن درست در دورانی شکل گرفته است که تصميم‌گيران اقتصادی از عدالت سخن گفته‌اند. »


اعتماد ملی ، در عين حال از قول سعيدی کيا وزير مسکن در خصوص گرانی شديد مسکن در کشور ، نوشته طی يک سال و نيم گذشته قيمت مسکن عقب‌ماندگی خود از تورم را با يک جهش قيمتی جبران کرده است.


وزیر مسکن با اشاره به این که طی سال های ۸۲ تا ۸۴ رشد قيمت مسکن در حد ۵ درصد بوده ، نوشته که کمی افزایش قیمت مسکن در آن سال ها ، منجر به افزايش ۴۰ درصدی قيمت مسکن طی يک سال و نيم اخیر شده است.


سعیدی کیا همچنين به مردم وعده داده که در سال ۹۲ قيمت مسکن در کشور را تثبيت خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG