لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۰۳

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه اعتماد ، به نقل از علیرضا محجوب نماینده مجلس شورای اسلامی ، خبر داده که وزارت کار آمار نادرستی از تعداد بیکاران کشور ارائه کرده است.


به نوشته این روزنامه ، آقای محجوب در نطق پیش از دستور خود در مجلس گفت « واقعيت اين است که بيکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال يعنی سن اصلی جست وجوی کار و تقاضای موثر و عمده اشتغال ، براساس آمارگيری جمعيت و نفوس سال ۱۳۸۶ بالغ بر ۲۲ درصد است که نشانگر بی توجهی به متقاضيان اصلی کار يعنی جوانان است. »


وی همچنین گفته « اگر به جدول توزيع استانی ۱۵ تا ۲۴ ساله توجه کنيد آن زمان درمی يابيد چگونه بيکاری خصوصاً بيکاری فارغ التحصيلان سر به آسمان می زند. »


اعتماد همچنین نوشته که این نماینده مجلس ، با ابراز نگرانی از وضعيت معيشتی کارگران به مسولان کشور هشدار داده ، و گفته است : اگر موج حرکت بی ترمز قيمت ها ادامه يابد زندگی کارگران به خصوص « حداقل بگيران » به طور فزاينده ای وارد بحران می شود.


محجوب که دبیرکلی خانه کارگر را نیز بر عهده دارد ، با اشاره به اينکه ناتوانی کارگران در برابر خريد و اجاره مسکن پیش از اين نمايان شده ، تاکید کرده که مشکل کارگران « اين روزها به تامين خوراک مناسب نيز کشيده شده است. »


«طرح تحقیق و تفحص از سفرهای استانی»


روزنامه سرمايه ، از ارايه رسمی طرح تحقيق و تفحص از سفرهای استانی دولت به هيات رييسه مجلس شورای اسلامی خبر داده ، و نوشته « نامه رسمی تحقيق و تفحص از سفرهای استانی هيات دولت توسط ۱۶ نفر از نمايندگان امضا شده است. »


به نوشته اين روزنامه نمايندگان در نامه خود خطاب به رييس مجلس « عدم تحقق وعده ها و مصوبات سفرهای استانی هيات دولت » ، و « تعارض مصوبات سفرهای استانی با قوانين مصوب مجلس از جمله قانون برنامه، قوانين بودجه و قانون الزامات اجرايی اصل ۴۴ قانون اساسی » را از جمله علت های تحقيق و تفحص از سفرهای محمود احمدی نژاد و هيات دولت عنوان کرده اند.


به گزارش سرمايه نمايندگان مجلس همچنين از رييس مجلس درخواست کرده اند که « نحوه تامين هزينه ها و بودجه ای که در سفرهای استانی رييس جمهورهزينه می شود » مورد بررسی قرار بگيرد.


دادگاه غیر علنی متهمان انفجار شيراز


روزنامه جمهوری اسلامی ، از برگزاری دادگاه متهمان انفجار حسينيه رهپويان وصال شيراز در شنبه هفته آينده خبر داده است.


به نوشته این روزنامه « دادگاه متهمان انفجار حسينيه رهپويان وصال شيراز که در تاريخ ۲۴ فروردين ماه امسال منجر به کشته شدن ۱۲ نفر و مجروح شدن عده ای ديگر شده بود ساعت ۹ صبح شنبه در محل شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار می شود. »


روزنامه جمهوری اسلامی نوشته که وزير اطلاعات پيش از اين عاملان اين حادثه را مرتبط با کشورهای خارجی دانسته و گفته بود « عامل اصلی انفجار در کانون رهپويان وصال شيراز در يکی از شهرهای شمالی کشور دستگير شده که ارتباطات آنان با کشورهای خارجی محرز شده است.»


اين روزنامه تاکید کرده که دادگاه متهمان انفجار شیراز به صورت « غير علنی » برگزار خواهد شد.


« نيترات در آب تهران،طبيعی است»


روزنامه کارگزاران ، اظهارات وزير نيرو درباره وجود ماده خطرناک نيترات در آب آشاميدنی پايتخت را مورد توجه قرار داده ، و از قول وی نوشته « وجود ۱۵۰۰ ليتر نيترات در آب‌های تهران امری کاملا طبيعی است. »


به نوشته اين روزنامه ، پرويز فتاح گفته «۷۰ درصد آب تهران از طريق سدها و ۳۰ درصد مابقی توسط چاه تامين می‌شود که تعدادی از اين چاه‌ها در داخل شهر تهران قرار دارد و ممکن است در مواقعی آب آن ها با فاضلاب مخلوط شده و در گذر زمان منجر به توليد نيترات شود. »


وزير نيرو با اشاره به اين که وجود نيترات به نبود فاضلاب در تهران مربوط است گفته است : « جای نگرانی وجود ندارد ، آب تهران باکيفيت است. »


به نوشته روزنامه کارگزاران اخيرا بسياری از کارشناسان محيط زيست و پزشکی به وجود فراوان نيترات در آب تهران معترض شده وعنوان کرده بودند که وجود نيترات در آب تهران خطر ابتلا به سرطان در ميان شهروندان را افزايش داده است.


«اعلام جنگ طالبان»


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، به نقل از يک تلويزيون روسی از اعلام جنگ جنگجويان طالبان عليه ايران خبرداده ، و نوشته « اين شبکه تلويزيون روسيه در پی ربوده شدن ديپلمات ايرانی ، از اين اقدام تروريستی به عنوان اعلان جنگ ياد کرده است. »


اين روزنامه نوشته « فرمانده جنگجويان طالبان گفته زمان آن فرا رسيده است که ايران بهای تلاش برای بی ثباتی دولت طالبان در افغانستان و تسهيل حمله نيروهای امريکايی به اين کشور را بپردازد. »


XS
SM
MD
LG