لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۳

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران


روزنامه کارگزاران ، از هم قسم شدن نمايندگان مجلس شورای اسلامی برای استيضاح وزرای آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی خبر داده ، و نوشته تلاش علی لاريجانی برای منصرف کردن نمايندگان از استيضاح وزرا در ماه‌های آخر عمر دولت احمدی‌نژاد و در شرايطی که کابينه « لب مرز » قرار دارد ، به نتيجه نرسيده است.


اين روزنامه با اشاره به جلسه صبح و بعد ازظهر شنبه نمايندگان با وزيران آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی نوشته « هيچ ‌يک از طراحان طرح استيضاح دو وزير دولت از پاسخ وزرا قانع نشدند و بر انجام استيضاح تاکيد کردند. »


به گزارش کارگزاران « با توجه به تاکيد طراحان استيضاح و قانع نشدن نمايندگان از توضيحات وزرا طبق وعده علی لاريجانی ، طرح استيضاح وزرای جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش بايد در جلسه علنی امروز اعلام وصول شود. »


طرح استيضاح دو وزير کابينه دولت نهم ، هفته گذشته با امضای بيش از ۹۰ نماينده به هيات رييسه مجلس ارسال شد که هيات رييسه طرح اين دو استيضاح را اعلام وصول نکرد تا فرصتی يک هفته ای برای پاسخ گويی به وزرا بدهد.


اعدام سه نفر در زاهدان


روزنامه کيهان ، از اعدام سه نفر در زندان زاهدان خبر داده ، و نوشته « حکم اعدام سه نفر که از سوی دادگاه انقلاب اسلامی زاهدان صادر شده بود صبح شنبه در محوطه زندان زاهدان به اجرا درآمد. »


به گزارش اين روزنامه « اين سه نفر به هويت عبدالواحد ريگی فرزند عبدالله، پرويز دستگير فرزند سخی و مصطفی ميرزايی فرزند عليرضا به جرم حمل مواد مخدر به دار آويخته شده اند. »


کيهان هيچ اشاره ای به زمان دستگيری و يا محاکمه اين افراد نکرده است.


«افزايش تورم، کاهش رشد اقتصادی»


روزنامه سرمايه ، به نقل از تازه ترين گزارش بانک جهانی از افزايش نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی ايران در سال های ۸۷ و ۸۸ خبرداده است.


اين روزنامه نوشته که بار ديگر اقتصاد ايران تحت تاثير نوسان و کاهش قيمت نفت ، روند کاهشی رشد اقتصادی و افزايشی تورم را در سال های آينده تجربه خواهد کرد.


به نوشته سرمايه « بانک جهانی در تازه ترين گزارش خود ضمن اعلام تورم ۲۷ درصدی برای ايران ، پيش بينی کرده است که رشد اقتصادی ايران که در سال ۸۷ با توجه به افزايش قيمت نفت به ۵.۶ درصد رسيده بود به نصف کاهش يابد. »


اين روزنامه همچنين نوشته که « بنا بر آمار رسمی بانک مرکزی نرخ تورم در مهرماه امسال و در مقايسه با مهرماه سال گذشته رشدی ۲۹.۵ درصدی را تجربه کرده است. »


درخواست دانشجويان دانشگاه تهران


روزنامه اعتماد ، درخواست دانشجويان دانشگاه تهران برای برچيده شدن گيت های امنيتی ورودی دانشگاه را منعکس کرده ، و نوشته « بيش از ۱۸۰۰ دانشجوی دانشگاه تهران روز گذشته با انتشار نامه ای خطاب به فرهاد رهبر خواستار برچيده شدن گيت های امنيتی شدند. »


دانشجويان در نامه خود خطاب به رئيس دانشگاه تهران ، نوشته اند « طبق کدام اولويت و بر اساس چه ضرورتی در حالی که خوابگاه های دانشجويی وضعيت مناسبی از نظر بهداشتی ، رفاهی و حتی ظرفيت پذيرش دانشجو ندارند ، رقم های هنگفتی را به امنيتی کردن فضای دانشگاه اختصاص می دهيد. »


به گزارش اعتماد « دانشجويان در اين نامه صراحتاً اعتراض خود را به اين اقدام دانشگاه اعلام کرده و خواسته اند هر چه سريع تر مسئولان دانشگاه تمهيدی برای برچيدن اين گيت های امنيتی بينديشند. »


اين روزنامه تاکيد کرده که امضاکنندگان اين نامه از طيف های مختلف دانشجويی بوده ، و حتی برخی از اعضای بسيج دانشجويی و بعضی طيف های همسو با دولت نيز آن را امضا کرده اند.


کشف اجساد مرزبانان کشته شده


روزنامه رسالت ، از قول نماينده شهر سراوان در مجلس از کشف اجساد مرزبانان کشته شده توسط گروه عبدالمالک ريگی خبر داده است.


عبدالعزيز جمشيدزهی گفته است « نيروی انتظامی اجساد ۱۴ سرباز پاسگاه سراوان که همگی از مرزبانان نيروی انتظامی بودند را در منطقه ای نامعلوم پيدا کرده است. »


به نوشته اين روزنامه « هنوز مشخص نشده که اين سربازان چه زمانی کشته شده اند.»


رسالت در عين حال به نقل از معاون دادستان کل کشور نوشته « در حال رايزنی با دولت پاکستان برای تحويل اجساد سربازان کشته شده هستيم ، اما در هر صورت نحوه تحويل اجساد به دلايل امنيتی قابل بيان نيست. »


XS
SM
MD
LG