لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۰

تولید اوپک اوج گرفت؛ سقوط ۹ درصدی قیمت نفت ایران


قیمت نفت سنگین ایران در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه مه حدود ۸.۹ درصد سقوط کرد و به ۴۴ دلار و ۶۲ سنت رسید.

اوپک در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه در سایت رسمی آن منتشر شد، همچنین می‌گوید که تولید روزانه نفت ایران ۱۶ هزار و ۷۰۰ بشکه افزایش یافته و به رقم سه میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه رسیده است.

این گزارش می‌افزاید که تولید نفت اوپک برای دومین ماه متوالی به صورت چشمگیری افزایش یافته که علت آن بازگشت سریع نیجریه و لیبی به بازار نفت است.

این دو کشور طی سال‌های گذشته تولید روزانه نفت خود را به خاطر جنگ داخلی بیش از یک میلیون بشکه کاهش داده بودند، اما ماه مه حدود ۳۵۰ هزار بشکه و ماه گذشته نیز نزدیک ۲۲۴ هزار بشکه به تولید خود افزوده‌اند. هر دو کشور از توافق کاهش تولید نفت اوپک معاف هستند.

عراق و عربستان نیز ماه ژوئن تولید روزانه خود را ۱۱۰ هزار بشکه افزایش دادند.

در مجموع تولید نفت اوپک با ۳۹۳ هزار بشکه افزایش به ۳۲ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه رسیده است.

این گزارش می‌افزاید که نیاز روزانه بازارهای جهانی به نفت اوپک در سال جاری ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه خواهد بود که ۳۰۰ هزار بشکه بیشتر از سال گذشته است و برای سال آینده نیز ۱۰۰ هزار بشکه کمتر از سال جاری خواهد بود.

در همین زمینه اداره اطلاعات انرژی آمریکا طی گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرده است، می‌نویسد که انتظار می‌رود تولید اعضای اوپک در سال آینده تولید خود را روزانه نیم میلیون بشکه افزایش دهند.

البته این گزارش میزان تولید نفت ایران در سه ماهه دوم سال میلادی جاری را ۳.۸۱ میلیون بشکه ارزیابی کرده که حدود ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر از سه ماهه اول سال بوده است.

تولید نفت ایران به این ترتیب نسبت به متوسط تولید در سال گذشته و سال ۲۰۱۵ به ترتیب روزانه ۳۰۰ هزار بشکه و یک میلیون بشکه افزایش نشان می‌دهد.

این گزارش همچنین پیش‌بینی کرده است که تولید نفت آمریکا در سال جاری ۴۰۰ هزار بشکه و در سال آتی نیز ۶۰۰ هزار بشکه دیگر افزایش یابد و به رکورد تاریخی ۹.۹ میلیون بشکه در روز برسد.

بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود قیمت نفت شاخص برنت در سال جاری به طور متوسط ۵۱ دلار و در سال آتی ۵۲ دلار باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG